Otel işletmelerinde hizmet içi eğitimi ve iş tatmini ilişkisi: İzmir merkez ve çeşme'deki beş yıldızlı oteller ile ilgili bir uygulama
The relationship between training and job satisfaction in hotel establishments: A study in five star hotels in Izmir and çeşme
- Tez No: 208960
- Danışmanlar: PROF. ALP TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Otel işletmelerinde değişim, turizmin dinamik yapısından dolayı yoğun olarak yaşanmaktadır. Çalışanların bu yoğun değişime çabuk ve verimli bir şekilde ayak uydurması otel işletmelerinde hizmet içi eğitim faaliyetlerini zorunlu kılmaktadır. Otel işletmeleri, gerek yeni işe aldıkları, görev alanını değiştirdikleri ve gerekse halihazırda çalışılan departmandaki işgörenin; yeni görevine, çalışma ortamına, yeniliklere uyum sağlamaları amacı ile hizmet içi eğitim vermektedir. Otel işletmelerinde hizmet içi eğitim uygulamaları değişime ayak uydurmanın yanısıra personelin daha kaliteli olması ve daha üstün hizmet vermesi açılarından da önemli olup işletme hedeflerine göre çalışanları yönlendirmektedir. Hizmet içi eğitim verilmeden önce eğitim ihtiyacının analiz edilmesi ve buna göre eğitim programlarının hazırlanması gerekir. Eğitim sonucunda istenilen hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı gerek kısa vadede ve gerekse uzun vadede değerlendirilmeli, eksik yönler tespit edilip verilen eğitimin personele ve işletmeye olan katkılarının en üst düzeyde olması için çaba gösterilmelidir. Bu tez çalışmasının amacı otel çalışanlarının hizmetiçi eğitime bakış açılarını ortaya koymak ve bunun genel iş tatmini üzerine etkisini ölçmektir. Alan araştırması İzmir Merkez'deki ve Çeşme'deki 6 adet beş yıldızlı otel işletmesinde çalışanları kapsamaktadır. Alan araştırmasında anket tekniği uygulanmış olup dağıtılan 1000 anketten 235 tanesi geri dönmüş ve bilgisayar destekli analize tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the dynamic structure of tourism, change in hotel enterprises occurs in an intense way. Employee Training in hotel enterprises are compulsory activities for the speedy and effective adaptability of employees to this intense change. Hotel enterprises train their newly hired personnel in order to adopt them to their new duties, working environment and the changes as well with the already existing employees. Employee Trainings in hotel enterprises function towards more cohesion and they bring together higher quality and better service standards for the employees. Employee Trainings and the curricula has to be determined upon analyzing the education needs. Following the training, the outcomes and efficiency shall be evaluated both in short and long term intervals, the missing dimensions shall be determined and employee training must bring the highest level of contribution to the employees and the hotel as well. This thesis aims at reflecting the perspectives of hotel employees towards training and measuring its effects on general job satisfaction. The field research comprises of the employees of 6 five stars hotels in Izmir city center and Cesme. Survey method has been implemented in the field research and 1000 surveys had been distributed and 235 of them received which had been analyzed by computer supported methods.