Anayasal açıdan bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu (Bddk)
The banking regulation and supervisory agency (Brsa) in constitutional perspective
- Tez No: 208980
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM KABOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Ülkemizde finansal piyasalarda güven ve istikrarın saglanması, kredi sisteminin etkin bir sekilde çalısması, tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla, mülga 4389 Sayılı Kanunla 1999 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) olusturulmasına karar verildi. 4389 Sayılı Kanunda yapılan çok sayıdaki degisiklikten sonra nihai olarak 2005 yılında 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu kabul edildi. Biz, Anayasa hukuku alanında Bankacılık alanına iliskin olarak yapılmıs yeterli sayıda arastırma olmaması nedeniyle, ?Anayasal Açıdan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)? adlı bu tezi yazmaya karar verdik. Tezimiz temel olarak, BDDK'nın hukuki statüsüne iliskin anayasal degerlendirmeler yapmayı hedeflemistir. Bu amacı gerçeklestirmek için ülkemizde kabul edilen Bankacılık Kanunları siyasi, ekonomik ve anayasal çerçevede degerlendirilmistir. Ayrıca BDDK; görev, yetki, organizasyon, (yargısal, idari ve mali) sorumluluklar vb? konularda Anayasal açıdan ele alınmıs, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu üyelerinin atanması ile Kurul üyelerinin yetki ve görevleryle hukuki ve cezai sorumlulukları vb? konular yine Anayasal çerçevede degerlendirilmistir. Çalısmamızda üzerinde durulan diger önemli hususlar; küresellesme olgusunun hukuk düzenine etkisi; Türkiye'deki Bankalar Kanunlarında banka türlerine iliskin olarak getirilen düzenlemelerin anayasal çerçevesi, Bagımsız dari Otoritelerin genel özellikleri ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası çerçevesindeki statüleridir.
Özet (Çeviri)
In order to regulate the principles and procedures of ensuring confidence and stability in financial markets, the efficient functioning of the credit system and the protection of the rights of depositors, the Banking Regulation and Supervisory Agency (BRSA) was constructed by the abolished Banks Act No. 4349 in the year 1999 in Turkey. After making several changes in the Banks Act No. 4389, Turkey finally adopted Banking Law No. 5411 in the year 2005. Since there was not much research in Constitutional Law regarding Banking regulations, we prepared this thesis, ?the Banking Regulation and Supervisory Agency (BRSA) in Constitutional Perspective?. The main part of the thesis is separated to the constitutional evaluation of the legal statute of the BRSA. To achieve this objective, we began by making a brief summary and explanation on the political, financial and constitutional aspects of the abolished Banking Acts in Turkey. Finally, we discussed the duties, powers, organization, accountability, etc. of the Banking Regulation and Supervisory Agency; appointment, duties, powers, penal and legal liabilities, etc. of the Banking Regulation and Supervisory Board in Constitutional perspective. We also studied the general effects of globalization to the legal order; the constitutionality of bank types regulations within the Turkish Banking Acts; the general characteristics of Independent Administrative Agencies and the perspective of the Constitution of the Republic of Turkey to these agencies.