Özel emeklilik fonları; Sermaye piyasası üzerine muhtemel etkileri ve bir özel emeklilik fon modeli
Privite pension funds; The feasible effects on the capital markets and a model of privite pension fund
  1. Tez No: 207549
  2. Yazar: EROL YENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Özel emeklilik fonları, bireylere çalısma hayatlarında ilave tasarruf yaparak emeklilik dönemlerindeki hayat standardını artırma olanagı saglayan kurumsal yapılardır. Ortaya çıkısı 1800'lü yılların sonuna dayanan, ancak asıl gündeme gelisi 1980'li yıllarda olan bu fonlar, mevcut sosyal güvenlik sistemleri krizde olan veya krize sürüklenen ülkeler açısından bir kurtulus yolu olarak sosyal güvenlik sistemlerine dahil edilmistir. Halen dünyadaki pek çok ülke bu kurulusları sistemlerine katmak için çalısma içerisindedir. Gelismis OECD ülkelerinde yaslanan nüfusun ekonomiye olan maliyetini hafifletmek ve mevcut çalısanlarına gelecekte daha rahat bir emeklilik olanagı saglamak amacını güden özel emeklilik fonu uygulamalarının gelismekte olan ülkelerde uygulanmak istenmesinin temel nedeni ise daha farklıdır. Bazı ülkeler, tasarruf oranlarını artırıp sermaye piyasalarına daha fazla kaynak transferi saglamayı ve böylelikle ekonomik kalkınmasına hız kazandırmayı amaçlarken bazı ülkeler mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine yapılan politik müdahalelere son verebilmek amacını gütmektedir. Nedeni her ne olursa olsun, kabul edilen gerçek bu kurulusların pek çok açıdan sisteme katkısının olacagıdır. Özel emeklilik fonlarının çok farklı uygulama biçimleri mevcuttur. Bu fonları kendi sosyal güvenlik sistemine katma kararında olan ülkeler kendi kosullarına en uygun modeli uygulamak amacıyla yogun çalısmalar yapmıslar ve yapmaktadırlar. Bazı ülkeler, kamu emeklilik planlarını sistemden tamamen çıkartıp, yerine özel emeklilik fonlarını koyarak, mevcut kamu yükümlülüklerini de bu kuruluslara devrederken(Sili gibi), çogunlugunda mevcut kamu emeklilik planlarını tamamlayıcı olarak özel emeklilik fonları sisteme dahil edilmektedir(pek çok Latin Amerika ve Asya ülkesi). Türkiye'de ikinci alternatifi seçen ülkeler arasındadır. 286 Türkiye gibi sermaye piyasası henüz gelisim asamasında olan ülkeler açısından özel emeklilik fonlarının kendilerinden beklenen faydaları saglamaları bazı kosulların varlıgına baglıdır. Bu kosullar, istikrarlı bir ekonomi, sistemi kurmada ve uygulamada kararlı bir yönetim, taahhütlerini yerine getirebilecek güçte, etkin çalısan bir bankacılık ve sigorta sektörü ve iyi olusturulmus bir yasal çerçeve ve etkin denetim olarak sıralanabilir. Bu kosulların saglanmasının özel emeklilik sisteminin basarılı olması için yeterli olacagı kabul edilmektedir. Kuskusuz özel emeklilik fonlarının özellikle sermaye piyasalarının gelisimine yapacagı katkı için belirli bir sürenin geçmesi gereklidir. Sistemin düzenlenme biçimiyle dogrudan baglantılı olan bu sürenin uzunlugu ülkeden ülkeye farklılık arz eder. Farklılık arz etmeyen durum sudur ki belirli bir sermaye birikimine ulasmadan kurumsal yatırımcı olarak özel emeklilik fonlarının sermaye piyasalarını etkileyebilmesi ve bu piyasalarda derinlik yaratabilmesi mümkün degildir. Özel emeklilik fonlarının uzun vadede nasıl sonuçlar doguracagı tam olarak bilinemezse de su ana kadarki uygulamalar bu kurulusların basarılı olduklarını ortaya koymaktadır. Nitekim pek çok OECD ülkesinde ve Latin Amerika'daki uygulamalar bu sonucu destekler niteliktedir. Mevcut kosulların devam etmesi varsayımı altında gelecek dönemlerde de bu basarının devam edecegi öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Prıvate pension funds, which facilitates to increase lıfe standarts of individuals in their retırement periods by making additional savings in their working lifes, are institutional structures. The appearance of these funds, which was included into Social Security Systems in countries whose available Social Security Systems were in crisis or were dragged into crises as a solition alternative, were at the and of 1800?s. However, they came into existance firstly in 1980?s. Stil, many countries in the worlds are hardly working to add these institutions into their systems. The main reason of the application of the private pension fund, which aims at reducing the cost of aging population of developed OECD countries to economy and aims at ensuring more comfortable retirement facilities to their avaible employees in the future, is more different. Whıle some contries ensure more source transfer to their capital market by increasing saving rates and thus aiming to accelarate economical development, some countries aim at finishing pilitical interventions to available goverment social security systems. Whwtever the reason is, the accepted truth is that in many aspects those institıtions contribute much to the system. Prıvate pension funds have many different application forms. The countries, which are decided to add these funds into their social security systems, had made intense studies and stil making intense study for the application of the most suitable model for their conditions. Some countries, by completely removing goverment pension plans, e-instead employing private pension funds, assıgn govermential obligations to those instıtutions( lıke Sili), and includes available in most goverment pension plans in private pension fund system as complimentary( many Latin America and Asia countries). Turkey is among the ones which chose the second alternative. For countries, whose capital market is stil in developing stage, lıke Turkey; satisfaction of the expected advantages of private pension funds depend on existance of certain conditions. Those conditions could be arranged in order as the following: a stable economy, a stable management installationand application of the system, an afficiently working banking and ınsurence sector, well formed legal frame and affective control. t is accepted that the ensurance of these conditions is enough for the success of private pension system. Certainly, certain period of tıme is needed for the contribution of private pension funs to development of capital market. The lenght of this perriod, which is dırectly dependent upon the coordination form of the system changes from country to country. The coundition which doesn?t presents disparities that it is impossible for private pension funds to influence the capital markets without reaching a specific capital accumulation and to deepen the markets. Althoug it is not exactly known that how private pension funds result in the long-run, applications carried out up to now state the achievement of these institıtions. In just the same way, applications carried out in many OECD coutries and in Latin America support this result. Under the assumption that available conditions continue, it is foreseen that in the forthcoming periods the same achievement will also proceed.