Dünya ekonomisinde IMF'nin ve yapısal uyum politikalarının yer ve işlevi
The place and function of the IMF and structural adjustment policies in the world economy
- Tez No: 208982
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIZA TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dünyadaki ekonomik gelisim sürecinde, ülkeler arasında giderek karmasık biryapı haline dönüsen mali akımlardaki hızlı gelismeler beraberinde çesitli sorunlargetirmektedir. Söz konusu sorunlar, en çok da finansal enstrümanları daha çokkullanan gelismis ülkeleri ilgilendirir olmustur. Dolayısıyla çözüm arayısları da dahaçok bu ülkeler tarafından gelistirilmistir.ste bu süreç çerçevesinde Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankasıolusturulmustur. Bu kuruluslar, özellikle 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı ve bununhemen ardından patlak veren 2. Dünya Savası'nın yarattıgı ekonomik tahribatları,ödemeler dengesi sorunlarını, uluslararası parasal sistemde ortaya çıkandengesizlikleri ve dıs ticaret daralmalarını asmanın bir aracı olarak kurulmuslardır.Bu çalısmada IMF'nin ve yapısal uyum programlarının dünya ekonomisindeoynadıgı rol ve Türkiye-IMF iliskilerinin sistematik bir bütün halinde ele alınarakanaliz edilmesi amaçlanmaktadır.Yapılan analizlerde, uluslararası parasal sistemin genel unsurları ile birçerçeve olusturulup, sistemin isleyisi anlatılmıstır. Daha sonra da, IMF'nindestekledigi istikrar programları ele alınmıstır. Fon'un dünya ölçegindeki etkileri veyapısal uyum programları irdelenmistir. Çalısmada Türkiye'nin uluslararası parasalsistem içindeki konumu ve günümüze kadar olan makro ekonomik görüntüsü, belirlidönemler halinde analiz edilmistir. Son olarak, dünyada yasanan ekonomik krizler veyolsuzluk ve kayıt dısı ekonomi gibi sorunlar da konuya bütünlük kazandırmasıaçısından çalısmada yer almıstır.
Özet (Çeviri)
The fast growth in the financial streams among the countries that becomesmore complex during the economic develoment process of the world is causingvaried problems. These problems mainly become the concerns of the developedcountries which use the financial instruments more often. Therefore, solutions to theproblems are mostly developed by these countries.In this process of problem solving of the financial problems, InternationalMonetary Fund (IMF) and the World Bank have been established. These foundationshad been established as tools to overcome the economic destructions, balance ofpayment problems, the imbalances in the international monetary system and theshrinking international trade mainly caused by the Economic Depression in 1929 andfollowing this depression, the 2. World War.In this study, to analyse the role of the IMF and the structural adjustmentprograms in the world economy and handling systematically as a whole the relationsof IMF and the Turkish economy have been targeted.In the analysis, a framework of the general elements of the internationalmonetary system has been established and the functioning of the system has beenexplained. Following this, the stability programs supported by IMF has beenincluded and the impacts of the Fund in the world scale and adjustment programshave been analysed. In the study, the place of Turkey in the international monetarysystem and its macro economic view in some determined periods have been alsoanalysed. In the last part, the problems such as the economic crises taking place inthe world, poverty and the unregistered economy have been included to give anentirety to the subject.