Türkiye'de kayıtdışı ekonomi ve mücadele yöntemleri
The methods for preventing the informal economy in Turkey
  1. Tez No: 273299
  2. Yazar: EBRU KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  6. Anahtar Kelimeler: (Kayıt Dışı Ekonomi, Neo-liberalizm, Vergileme, Küreselleşme)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kayıt dışı ekonomi vergi kayıp ve kaçakları, kayıtdışı istihdam ve yer altı ekonomisinden oluşan oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Kayıt dışılık günümüzde gelişmiş olsun, az gelişmiş ve gelişmekte olsun tüm ülkelerin en önemli ekonomik problemlerinden biridir. Özellikle 1980'lerden itibaren dünya ekonomisine hakim olan neo-liberalizm dalgasıyla hızlı bir büyüme trendine girmiştir.Her ülkede değişen oranlarda bulunan kayıt dışı ekonomi doğurduğu birçok olumsuz iktisadi, mali, siyasi ve sosyolojik sonuç nedeniyle mücadele edilmesi gerekli bir olgudur. Mücadele araçlarının neler olacağı konusu önemli bir noktadır. Türkiye'de dışa açılma süreciyle birlikte uygulanan neo-liberal IMF destekli yapısal uyum programlarının başarılı olmadığı, kayıtdışılığı daha da büyüttüğü görülmektedir. Bu nedenle, Türkiye'nin kendi ekonomik ve sosyal yapısını iyi analiz edip, buna uygun politikalar hazırlaması ve ekonomik politikalarının sosyal politikalarla desteklenmesi gerekir.Ne var ki, uygulanacak bu politikalara rağmen, kayıtdışılığın tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir. Bu politikaların uygulanmasındaki amaç; kayıtdışı ekonomiyi küçültüp, kontrol altına almaktır.
Özet (Çeviri)
Informal economy covers a wide range of area consisting of tax loss and evasion, shadow employment and underground economy. In today?s world, informality is one of the most serious economic problems for all countries that both developed and less-developed and developing. Informality has been a rapid growth trend through neo-liberalism movement which has been dominating the world economy especially since the 1980s.Existing in every country with different proportions the informal economy is a phenomenon that have caused many drawbacks in economics, politic, financial and sociological costs shall be struggled in. Which informal economy tools will be used is an critical point. In Turkey, it can be observed that after the period of neo-liberal IMF based structural adjustmen programme have not achieved their goals an deven they enlarged the informal economy. That?s why Turkey has to analyse its economic and social structure and establish its policy on these grounds and support its economic policy with social ones.Although these political measurements are very powerful, it is impossible to diminish the informal economy totally. These measurements aim to control it by reducing the size of informal economy.Key Words(Informal Economy, Neo-Liberalizm, Taxation, Globalization)