AB ve gazetecilik Ab kamusal alanının şekillenmesi: Yunanistan ve Macaristan örnekleri
Eu and journalism creation of European public sphere: cases of Greece and hungary
  1. Tez No: 208984
  2. Yazar: ZEYNEP ESRA ARSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN GİRİTLİ İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tezin konusu, AB olaylarının Avrupa halklarına aktarılmasında ve Avrupakamusal alanının insâsı sürecinde AB muhabirlerinin rolünü incelemektir. Hipotezim, kendineözgü bir siyasal iletisim alanı olarak AB gazeteciliginin Avrupa'nın demokratik açıgınınkapatılmasında ve Avrupa kamusal alanının insâsında etkin rol oynayamadıgıdır. Bir baskadeyisle, AB'ye tam üye ülkelerin vatandaslarının ortak ve demokratik katılımı ile sekillenenbir ?Avrupalı? siyasal iletisim alanının kurulmasında ve Avrupa'nın demokratik açıgınınkapanmasında gazetecilik pratiginin yetersiz kaldıgıdır. Avrupa kamusal alanının insâsısürecinde gazetecilerin oynadıgı rolü anlayabilmek için, özellikle Brüksel'de görev yapan ABmuhabirlerinin is rutinleri incelenmis ve AB siyasal iletisim alanının etkin aktörleri olan bugazetecilerin ulusal/ulusötesi meslek algıları sorgulanmıstır.Buradan hareketle, alan çalısmamda odak noktası olarak birisi orta dönemde(Yunanistan, 1981) digeri ise yakın dönemde (Macaristan, 2004) AB'ye tam üye olan ikiAvrupa ülkesinin gazetecileri seçilmistir. Brüksel'de görev yapan Yunan ve Macar gazetecilerile yapılan derinlemesine söylesi ve anket çalısmalarında AB gazetecilik pratiginde bir üstkimlik olarak Avrupalılıgın izleri aranmıstır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to explore the role of the EU journalists in the processof informing European citizens about the EU events, and their role perceptions in creatingEuropean public sphere. My hypothesis is that as a unique political communication space, EUreporting is not playing a big role in creation of the European public sphere, and journalisticpractices in Brussels is not helping to bridge the democratic deficit of the EU by informingand educating the public.To explore the role of the journalists in an emerging European public sphere, it isimportant to understand EU reporters? daily routines and their professional job perceptions interms of national and supranational levels. In this study, journalists from two countries, theone which has become a full member of the EU in the middle of the integration process(Greece, 1981) and the other which has newly become a full member of the EU (Hungary,2004) have been taken as case studies to be examined by in depth interviews and have beensurveyed. By asking about reporting and news gathering attitudes and source strategies of theGreek and Hungarian journalists who live and work in Brussels, the differences in theperceived level of understanding of Europeanization has been analyzed.