Marka sadakatinin tüketici satın alma davranışına etkileri :Ayakkabı sektöründe klasik ayakkabı kullanıcıları üzerine bir araştırma
A study on the effects of brand loyalty for the purchasing behavior of consumers and the sector of classical shoes
  1. Tez No: 208988
  2. Yazar: AYÇA ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KESEBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çagdas pazarlama anlayısına göre tüketici tüm pazarlama faaliyetlerinin odak noktasını olusturmaktadır. Bu nedenle pazarlamacılar tüketici davranıslarını yakından takip etmek zorunda kalmıslardır. Tüketici satın alma davranısı, satın alma öncesinden baslayarak, satın alma, satın alma sonrasına kadar uzanan birtakım faaliyetleri içermektedir. Marka sadakati tüketicinin markaya olan güvenini ifade etmektedir. Üç çesit marka sadakati mevcuttur, pazarlama stratejileri ile olusan marka sadakati, alıskanlık yoluyla olusan marka sadakati, psikolojik faaliyetlerle olusan marka sadakatidir. Marka sadakatinin olusumunu etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar; üretim, dagıtım, reklam, marka uzantısı, algılanan risk ve algılanan kalite, tatmin, yenilikler, promosyon, fiyat, tutum, tavsiye, deneyim, demografik özellikler, imajdır. Bu çalısma ile ayakkabı sektöründe klasik ayakkabı kullanıcılarında marka sadakatinin satın alma davranısına etkileri incelenmistir. Sektörde klasik ayakkabı kullanıcılarında marka sadakatinin varlıgı tespit edilmistir
Özet (Çeviri)
Consumer is important for modern marketing, the firms have to observe consumer behaviours. Consumers purchasing behaviour realize three steeps. These are before purchasing, during purchasing, after purchasing behaviours. This sections presents different definitions for brand loyalty in literature and defines the brand loyal consumer. The brand loyalty is the prefential attitudinal and behavioural response toward one or more brands in product category expressed over a period of time by a consumer or buyer. There are three brand loyalty categories. They were constitued by marketing strategy, psychology, habits. There are a lot of factors that formed of brand loyalty. These are product, distribution, price, advertising, brand continuations, perceptible quality, perceptible risk, satisfaction, conduct, wrinkle, advice, experience, demography factors, image. With this study the effects of brand loyalty on consumer behaviours are explained. It seems that consumers of classic shoes have brand loyalty in the sector.