Irak Türkmenleri'nin Türkiye ile sosyo-kültürel ilişkileri ve bunun müzikal yansımaları
Iraqi Turkmens' socio-cultural relations with Turkey and its musical reflections
- Tez No: 209012
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. MELİH DUYGULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Günümüzde Irak sınırları içinde yasayan topluluklardan biri olan Türkmenler, Batı Türkleri'nin ?Oguz? koluna mensuplardır. VII. yüzyıldan itibaren bu cografyaya adım atan Türkmenler'in, bugünkü Irak topraklarına ilk gelisleri ise Emeviler Döneminde olmustur. Bu tarihten itibaren Irak Türkmenleri, basta Selçuklu ve Osmanlı mparatorlukları olmak üzere pek çok farklı devletin egemenligi altında yasamıslardır. Irak Türkmenleri, çesitli tarihsel sebeplerle Türkiye'deki soydaslarından ayrı kalmak zorunda bırakılmıstır. Birinci Dünya Savası'nın ardından baslayan bu süreçte Irak Türkmenleri, basta müzikleri olmak üzere kültürel özelliklerini ön plana çıkartmaya baslamıslardır. Irak Türkmenleri, Türkiye ile olan baglarının ortak paydasına müzigi yerlestirerek, onu bir kimlik belirteci olarak kullanmayı sürdürmüslerdir. Toplumları müzikal bakımdan birbirlerinden farklı kılan temel özellik, gelistirdikleri müzik üslubudur. Kültür kavramının dogasından kaynaklanan bir sonuç olarak, Irak Türkmenleri'nin müzik kültürü, yakın çevresinde bulunan tüm müzik kültürleri ile iliski ve benzerlikler tasımaktadır. Ancak aynı cografyada yasayan diger toplumların müziklerinden farklı olarak Irak Türkmen müzigi, bu kültürel benzesmelerin yanı sıra, kendine özgü olanı da koruyabilmistir. Irak'ta yalnızca Türkmenler arasında var olan ve ?hoyrat? adı verilen söz konusu bu özel türün edebî ve müzikal analizi yapıldıkça, içerdigi nüanslar ortaya çıkacaktır. Bu nüanslar, ancak bu dile vâkıf olanlar tarafından anlasılabilmektedir. Irak IV Türkmenleri'nin kimligini ve onların yasadıkları olayları bir ayna gibi yansıtan hoyratlar, soy birligi içerisinde olan Türkiye Türkleri ve Irak Türkmenleri arasındaki bagın en belirgin göstergesidir. Tezimizde etnomüzikoloji, sosyoloji, antropoloji, tarih ve edebiyat alanlarını kapsayan bir disiplinler arası çalısma metodolojisi takip edilmistir. Irak Türkmen müzigi örnekleri üzerinde usûl ve makam açısından teknik analizler karsılastırma metodu kullanılarak yapılmıs, Türkiye'de hoyrat geleneginin sürdürüldügü önemli kültür merkezlerindeki hoyratlar ile Irak Türkmen hoyratları arasındaki benzerlikler ve farklar ortaya konulmaya çalısılmıstır. Yapılan yazılı kaynak taramaları ile kültürel ve tarihî veriler ortaya konulmaya çalısılmıs, bununla birlikte bu konu ile yakından ilgili uzman kisilerin söylemleri degerlendirilmis, Irak Türkmen müziginin Türkiye'deki yansımaları sosyal ve kültürel bir bakıs açısı ile irdelenmistir. ANAHTAR KELMELER : Irak Türkmenleri, müzik, hoyrat, cinas, folklor, kültür, halk siiri
Özet (Çeviri)
The Turkmens, which is one of the communities living within the borders of Iraq in present, are a tribe belonging to Oguzs of the Western Turks. The Turkmens have first entered in Iraq territories during Emevi period. Iraqi Turkmens who have settled in Iraq territories from that date forward, have lived under the hegemony of many different states, primarily The Selcuks and The Ottoman Empire. Iraqi Turkmens were forced to be apart from their races in Turkey for several reasons after World War I. Since then, Iraqi Turkmens have started to bring their cultural characteristics, especially their music to foreground. By locating music in the common denominator of their relations with Turkey, Iraqi Turkmens have continued using music as an identity determinant. The basic characteristic that differentiates societies musically from each other, is the music style they develope. As a natural conclusion of culture itself, the music culture of Iraqi Turkmens, sustains relations and similarities with the music cultures of the near surroundings. However Iraqi Turkmen music has been able to protect its peculiar characteristics, despite the music of the other societies living in the same geography. After the literal and the musical analysis of“hoyrat”is done, the nuances will appear more clearly on this type, which exists only among Turkmens in Iraq. Those nuances can only be apprehended by those who are cognizant to that language. Hoyrats, which define Iraqi Turkmens' identity and cases, are the most clear indicator of the bond between Turkey and Iraqi Turkmens who are in the same tribe unity. VI We have followed an interdiscipliner methodology of working that includes the aspects of ethnomusicology, sociology, anthropology, history and literature. The musical examples of the Iraqi Turkmens? were analized comperatively focusing on their maqams and systems. The differences between the performances of hoyrat in Anatolia and in Iraq were brought up. The written cultural and historical resources were researched. Also interviews made with the specialists of this matter were appreised to examine the reflections of the Iraqi Turkmens? music in Turkey, with a socio-cultural aspect. KEYWORDS : Iraqi Turkmens, music, hoyrat, metaphor, folklore, culture, folk poetry