Örgütsel adalet,birey-örgüt uyumu ile çalışanların işle ilgili tutumları
Organizational justice, person-in group unison and workpeoplebiz related attitudes
  1. Tez No: 209011
  2. Yazar: SERAP AYKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAHYAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Eğitimde verimliliği ve etkinliği arttırmak için eğitim çalışanların eğitim çalışanlarının ilgi ve isteklerini bilmek, tepkilerini ölçmek ve kurum içindeki pozisyonlarını değerlendirmek gerekir. Bu çalışma eğitim iş görenlerinin örgütle uyumu, adaleti algılayışları ve iş tatminleri ile örgütsel bağlılıklarını anlamak ve bu kavramlar arasındaki ilişkiyi tespit etmek için yapılmıştır. Araştırma resmî ve özel okullarda görev yapan öğretmen ve yöneticileri kapsamaktadır. 2006?2007 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Pendik ilçesinde bulunan 45 ilköğretim okulunda 851 çalışana ulaşılmış toplanan soru formalarından 721 tanesi değerlendirmeye uygun görülmüştür. Veri toplama aracı olarak, sosyo demografik özellikleri ölçen kişisel bilgi formu; örgütsel bağlılığın boyutlarını ortaya koyan Allen-Meyer ölçeği; Moorman'ın geliştirdiği örgütsel adalet ölçeği; Cable ve Judge tarafından geliştirilen bireyorganizasyon uyumu ölçeği ve iş tatminini ölçen Chartman ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizleri SPSS istatistik programı (Versiyon: 15.0) kullanılarak, Pearson korelâsyon Analiz yöntemi, regresyon analizi, Bağımsız t-test ve ANOVA analizi yöntemleriyle test edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular mevcut teorik bilgi birikimiyle örtüşmüş ve özellikle birey-organizasyon uyumu ile örgütsel adalet algılamasının büyük önemini ortaya çıkarmıştır. Çalışmada tüm kavramlar ve kavramsal boyutlar yani örgütsel adalet (dağıtım ve uygulama adaleti) ve birey-organizasyon uyumu ile iş tatmini ve örgütsel bağlılık (duygusal, sürekli, normatif) arasında ilişki olduğu özellikle de eğitim kurumlarındaki tüm karar verme süreçlerinde ve uygulamalarda çalışanlar açısından ?hakkaniyet? duygusunun yadsınamaz önemi anlaşılmıştır. Çalışmanın pratik açıdan bir bulgusu da eğitim kurumlarında çalıştırılacak öğretmenlerin bireysel değerleri ile kurumsal değer sistemi (örgüt kültürü) uyumuna yöneticilerin önem vermesi ve tüm iş uygulamalarında, çalışanlar arasında adalet duygusunun oluşmasına yol açacak bir davranış tarzının benimsenmesi olmuştur
Özet (Çeviri)
It is essential to know the interests, and desires of those who are working in the education sector for the improvement of both effectiveness and efficiency of educational system through the evaluation of teacher?s? job positions and job tasks. This study aims at understanding the nature of mutual relationships between the concepts of organizational justice, person-organization fit, job satisfaction, and organizational commitment regarding the teachers who are working in education industry. The study covers both the teachers and managers of both governmental and privately owned educational institutions. The measurement instruments were distributed to all of the teachers, and 721 of 851 responded promptly from 45 institutions at Pendik province of İstanbul. Four different measurement devices were employed (organizational committment questionnaire developed by Allan-Meyer; organizational justice quetionnaire developed by Moorman; general level job satisfaction questionnaire developed by Chatman, and person-organization fit questionnaire developed by Cable nad Judge) to collect data from the respondents. Data analysis procedures were made by SPSS (Version: 15.0) by means of running different statistical methods and techniques such as Pearson correlation, independent t-tests, ANOVA and regression analyses. The findings of the study which were in line with the existing theoretical body of knowledge, and were indicated the importance of organizational justice, the degree of fit between personal and organizational values. All of the concepts were correlated with each other which indicated the functional importance of the perception of ?fairness? regarding implementation of business decisions and procedures. The practical side of the study is two folds one of which is about the employment of educational workers is of importance in relation to the fit between person and organization (organizational culture), and second is about the managers regarding creation of a notion of fairness in the application of business processes.