İnternete dayalı uzaktan eğitim ve uzaktan hizmet içi eğitim yöntemi ile bilgisayar eğitimi hakkında öğretmen görüşleri (Tuzla örneği)
Web based distance education and opinions of teacher about computer education with in-service distance education technics (the example of Tuzla)
  1. Tez No: 209013
  2. Yazar: MERAL ÇALIMFİDAN
  3. Danışmanlar: DR. ADİL SERDAR SAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Egitimde verimi ve etkililigi yükseltmek, kaliteyi arttırmak egitimde teknolojinin kullanılmasıyla mümkündür. Son yıllarda, teknolojideki hızlı gelismelerden biri süphesiz bilgisayar olmustur. Milli Egitim Bakanlıgı basta ögretmenler olmak üzere personelinin verimliligini arttırmak ve çagın gelisen teknolojilerine ayak uydurabilmek için bilgisayar ve interneti devreye sokarak, ?Uzaktan Hizmet-içi Egitim Yöntemiyle Egitim Projesi?nin ilk örnegi olarak bilgisayar egitimini düzenlemistir. Bu arastırmanın amacı sınıf ve brans ögretmenlerinin ?Uzaktan Hizmet-içi Egitim Yöntemiyle Ögretmenlerin Bilgisayar Egitimi? programına iliskin görüslerini belirlemektir. Bu arastırma nitel bir arastırmadır ve amaçlı örnekleme yöntemi seçilmistir. Bu çalısma da internete dayalı uzaktan egitim hakkında genel bilgi verilmeye ve ögretmenlerin bilgisayar egitimi programı tanıtılmaya çalısılmıstır. Arastırmada elde edilen sonuçlara göre ögretmenler programın uygulanabilirligi ve katılımıyla ilgili olumlu görüs bildirmislerdir. Ancak teknik aksaklıkların ve bazı ögretmenlerin bilgisayar on kullanım becerisi olmayısının sıkıntılara yol açtıgı saptanmıstır. Ögretmenlere bu sistemi tanıtıcı, açıklayıcı ve kullanımını gösteren uygulamalar ve faaliyetler düzenlenebilir.
Özet (Çeviri)
To enhance quality, effiçiency and effectiveness in education is possible by using technology in education. It is certain that computer is one of the most technological improvements for the recent years. Ministry of National Education organized the computer education as the first step of ?The project of education with inservice distance learning technique? in order to enhance effiçiency of teachers and other personnel and to keep up with the technological improvements of this period by means of computer and internet. In this research, I aimed to identify the opinions of class and branch teachers about their computer education program with in-service distance learning technique. This is a qualitative research and purposeful sampling methods were used in this research. A general view to the web-based distance learning was tried to be given and teachers computer education program tried to be introduced in this study. According to the results obtained in the research, teachers had positive opinions about the applicability of the program. But there has been some troubles because of technical faults and disability of some teachers in computer usage. So some introductory, explanatory activities and practices , showing the usage of this system can be organized.