Türkiye'nin Kuzey Irak politikası: Devlet-hükümet ilişkileri
Northern Iraq policy of Turkey: State-government relationships
  1. Tez No: 214452
  2. Yazar: ZÜLFÜ DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHİTTİN ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kuzey Irak stratejik konumu, sahip oldugu dogal kaynaklar ve bölgenin sosyal-kültürel, beseri yapısı gibi sebeplerden dolayı iç ve dıs kaynaklı birçok mücadeleye sahne olmustur. ABD liderligindeki koalisyon güçlerinin II. Körfez harekâtından (1991) sonra, Kuzey Irak'ın yeni statüsünün ne olacagı konusunda birçok görüsme ve antlasmalar yapılmıstır. (Dublin, Ankara, Washington süreçleri) ABD 11 Eylül 2001'de yasanan terör saldırısından sonra Ortadogu'yu yeniden sekillendirmeyi hedeflemistir. ABD, Irak'ta Batı dünyası ile uyumlu bir rejim hedeflemektedir. Fakat ABD III. Körfez Harekâtından sonra Irak'ta amaçladıgı huzur ortamını henüz saglayamamıstır. Kuzey Irak'ta yasayan Kürtler ise uluslararası kamuoyunun Irak'ta hedefledigi yeni idare seklinin kurulmasına verecegi destege karsılık, 1974'teki özerklik yasası ile elde ettigi sartlardan daha iyisini elde etmeye çalısmaktadır. Kürt gruplar konuyu, ?Bagımsız Kürt Devleti? hedefinin bir parçası olarak degerlendirmektedir. ?Bagımsız Kürt Devleti? tezi, Sii-Sünni bütün Arapları ve Türkmenleri rahatsız etmektedir. Bu durumda diger etnik ve dini grupların, Kürt gruplara karsı birlesecegi düsünülmektedir. Kuzey Irak, bulundugu konum itibariyle Güneybatı Asya'nın önemli dört ülkesini (Türkiye, Suriye, Irak ve ran) etkileyebilecek bir konumdadır. Bu durum, bölgede etkili olmak isteyen aktörlerin sayısını ve iliskilerin karmasıklıgını artırmaktadır. Bu çalısmada Kuzey Irak'ın cografi ve stratejik önemi ile sosyo-ekonomik ve siyasi durumu, ortaya konulmustur. Bölgenin yakın tarihi, Körfez Savası'ndaki durumu, özellikle ABD ve koalisyon güçlerinin Irak harekâtı sonrasında bölgedeki gelismeler ısıgında Türkiye'nin ve bölgede menfaati olan ülkelerin bu gelismeler karsısındaki politikaları incelenerek, Türkiye'nin uygulaması gereken politikalar hakkında degerlendirmeler yapılmıstır. Irak'ın parçalanmasını hedefleyen her türlü gelismeye karsı aktif stratejiler belirlenmelidir. Aksi halde bu parçalanma karsısında kriz odaklı bir tutum takınmak Türkiye'nin bölgesel etkinligini yok etmesiyle birlikte, iç ve dıs güvenligi ile ilgili ciddi riskler de beraberinde dogurabilir. Belirtilen riskleri bertaraf etmek amacıyla, Türkiye, proaktif bir politika izlemelidir
Özet (Çeviri)
There have been many struggles originating from inner and outer reasons in the Northern Iraq because of its strategic location, natural resources and socio-cultural human structure. After the Second Gulf Operation (1991) in the leadership of the USA, lots of negotiations and agreements have been done about what the status of Northern Iraq would be (Dublin, Ankara, Washington processes) by the Coalition Forces. The USA aimed to reshape the Middle-East after the terror attack on 11th September 2001. The USA aims a regime in Iraq compatible with the West. However after the Third Gulf Operation the USA has not provided peace aimed in Iraq yet. As for the Kurds living in the Northern Iraq are trying to get better rights than the opportunities they got with the 1974 autonomy law by giving support to the new government which is aimed in Iraq by international public opinion. Kurd groups are evaluating the subject as a part of ?Independent Kurd State? target. The thesis of ?Independent Kurd State? disturbs all the Shi´i and Sunni Arabs and Turkmen. In this situation it is thought that other ethnic and religious groups would gather against Kurd groups. In terms of its location Northern Iraq could affect the four important country of South-east Asia (Turkey, Syria, Iraq and Iran). This situation increases the complexity of relationships and the number of the actors who want to be effective in the region. In the study, the geographic and strategic importance of Northern Iraq and socio-economic and political situation are put forward. Evaluations have been done about the policies that have to be applied by Turkey in the light of near history of the region, its situation in the Gulf War, and the policies against the developments of the USA, Coalition Forces, Turkey, and the countries which have benefits. Active strategies have to be determined against every kind of developments that aim the disintegration of Iraq. Otherwise, to behave in a crisis focused manner against this disintegration, with the destruction of the Turkey?s regional effectiveness, it would cause serious inner and outer security risks. Turkey has to follow a proactive policy to leave out the mentioned risks.