Devlet ve özel ilköğretim okulu yöneticilerinin okul içinde uygulamış oldukları mesleki geliştirme faaliyetlerinin karşılaştırılması(Maltepe ilçesi örneği)
Comparison of professional development activities implemented by public and private school administrators in schools (Maltepe district example)
- Tez No: 209015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu arastırmada özel ve devlet ilkögretim okulu yöneticilerinin okul içinde uygulamıs oldukları mesleki gelistirme faaliyetlerinin ne düzeyde oldugu belirlenmeye çalısılmıstır. Tarama modelinde betimsel bir çalısma olan bu arastırmada stanbul ili Maltepe ilçesinde bulunan 41'i resmi ve 5'i de özel olmak üzere 46 ilkögretim okul yöneticisi arastırmanın evrenini olusturulmustur. Arastırmada ?Tabakalama Örnekleme Yöntemi? kullanılarak seçilen 5 devlet ilkögretim okulu yöneticisi ile 5 adet özel okul yöneticisinin tamamı örneklem kapsamına alınmıstır. Arastırma problemin çözümüne ısık tutacak olan veriler, görüsme yöntemi ile elde edilmistir. Veri toplama aracı olarak arastırmacı tarafından gelistirilen yarı yapılandırılmıs bir görüsme formu kullanılmıstır. Mesleki gelistirmeye iliskin literatüre dayalı olarak gelistirilen 32 maddelik form hakkında uzman görüsleri de alınmıstır. Yarı yapılandırılmıs görüsme formu yardımıyla okullarda kayıt yapılarak toplanan verilerden esit aralıklı ölçek türünde olan sorulara verilen cevaplar puanlanarak sayısallastırılmıs ve istatistikî olarak çözümleme islemine tabi tutulmustur. Çözümlemede puanların yüzde (%) ve aritmetik ortalama ( x ) degerlerinden yararlanılmıstır. Görüsmeler süresince, kayıt yoluyla elde edilen veriler ise içerik analizine tabi tutularak çözümlenmistir. Arastırmada elde edilen bulgulara göre, özel ilkögretim okulu yöneticileri okul içi mesleki gelistirme faaliyetlerine daha büyük önem vermekte ve özel ilkögretim okullarında düzenlenen mesleki gelistirme faaliyetlerinin tür ve sayısı devlet ilkögretim okullarından daha fazla sayıda bulunmaktadır. Arastırmada, devlet okulu yöneticilerinin okul içi mesleki gelistirme çalısmalarına daha fazla önem vermeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to explore the level of professional development activities implemented by the administrators of both public and private primary elementary schools. The research is a descriptive work based on scanning model, and in total 46 elementary schools administrators of whose 41 and 5 of them come from public and private schools respectively in Istanbul Maltepe District, constitute the universe of the study. All 5 public and 5 private elementary school administrators who were selected by using ?Layer Sampling Model? are included in the sample. The data that would be contributive to the study were collected through interviews. A semi-constructed questioner developed by the researcher was used as a data collecting tool. Experts contributed into the design of questioner that included 32 questions which were developed based on professional development literature. Of the data collected in schools through a semi-structured questioner, answers to the interval scaling questions were graded and transformed into a quantitative form and then they were resolved statistically. Both percentage (%) and arithmetical average (x) values were used during resolution. The data that were collected through interviews were resolved by employing a content analysis method. According to the findings of the research, private elementary school administrators take the issue of professional development activities more seriously, therefore, in private elementary schools there are more of those activities both in type and in numbers, than the public schools. In the research it is suggested that the administrators of public elementary schools should create more opportunities for professional career development in schools.