İlköğretim okulu öğretmenlerinin kişilik özellikleri ile okul kültürü algıları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi.
The evaluation of the relationship between the characteristical traits of primary and secondary school teachers and their perception of the school culture.
- Tez No: 209014
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim okulu öğretmenlerinin kişilik özellikleri ile okul kültürü algıları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu iki özellik araştırmanın temel değişkenleri olarak kabul edilmiştir. Bunun yanı sıra, teorik anlamda ilişkili olduğu düşünülen diğer bazı özelliklerin de bu temel değişkenlerle ilişkisi araştırılmıştır. Bunlar; cinsiyet, yaş, mezuniyet durumu, mesleki kıdem ve bulunduğu okuldaki görev süresidir. Araştırma 2006-2007 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Kartal ilçesinde devlete bağlı ilköğretim okullarında görev alan ilköğretim öğretmenleriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan üç yüz ilköğretim öğretmenine, Eyüboğlu tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Okul Kültürü Anketi ve Savran tarafından Türkçe´ye adapte edilmiş olan ACL ( Sıfat Listesi ) ölçekleri uygulanmıştır. Elde edilen istatistiklerin 0.05 ve daha üst düzeydeki manidarlık düzeyi kabul edilmiştir. Sonuçlar SPSS bilgisayar programındaki istatistiksel yöntemler, Pearson Çarpım Momentler Korelasyon Analiz, T testi, Kruskal Wallis-H testi, Mann Whitney-U testi kullanılarak hesaplanmıştır. Araştırmanın sonucunda, ilköğretim öğretmenlerinin okul kültürü algıları ile demografik özelliklerinden cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, okuldaki görev süresi, eğitim düzeyi açısından anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Ayrıca araştırma sonucunda, ilköğretim öğretmenlerini okul kültürü algıları ile erkeksi kişilik özellikleri arasındaki ilişki negatif yönde hafif kuvvette ilişki bulunmuştur. Buna göre ilköğretim öğretmenlerinin okul kültürü algıları ile erkeksi kişilik özellikleri birbirlerini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca ilköğretim okulu öğretmenlerinin okul kültürü algıları ile diğer kişilik özellikleri arasındaki ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims at presenting the research findings about the relationship between the characteristical traits of primary and secondary school teachers and their perception of the school culture. These two parameters have been accepted as the main variables of this research. In addition to these, the relationship of some other factors that are deemed to be theoretically relevant to these main variables have also been searched. These might be indicated as gender, age, graduation status, time served in occupation and time served in their present school. The study have been conducted with primary and secondary school teachers who are working in İstanbul, Kartal in government schoold between the years 2006 and 2007. Three hundred teachers have been asked to complete Personal Data Form that are developed by Eyüboğlu, School Culture Questionnare and ACL (Adjective List) measurements, that is translated into Turkish by Savran. The results that prove to be 0,05 or more have been accepted as meaningful in statistics. The results have been calculated bu using the statiscitcal methods in SPSS computer programme, Pearson Multiple Moments Correlation Analysis, T Test, Kruskal Wallis-H Test and Mann Whitney-U Test. The present study determines that there is no significant difference in perception of school culture among primary and secondary school teachers that might vary depending on demographic traits, gender, age, time served in occupation, time served in their present school or level of education. Moreover, it has also been noticed that there is a slight negative relationship between the perception of school culture and masculine characteristics, which might be concluded as masculine characteristics affect the school culture perception of primary and secondary school teachers in a negative way. Furthermore, there is no relationship between the school culture perception of primary and secondary school teachers and other characteristical traits.