Şuhut ve yöresi ağızları
The dialects of Şuhut and its region
  1. Tez No: 209024
  2. Yazar: FERHAT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 446
Özet
Bu çalısmada Afyonkarahisar ilinin Suhut ilçesinin kasaba ve köyleriyle birlikte agız özellikleri tespit edilmeye çalısılmıstır. lçenin agız özelliklerinin tespiti için ilçe merkezi, kasaba ve köylerden derlemeler yaptık. Derledigimiz malzemeleri Türk Dil Kurumu tarafından tavsiye edilen ?Agız Arastırmalarında Kullanılacak Fonetik Transkripsiyon Alfabesi?ndeki sisteme göre yazıya geçirdik. Metinlerimize dayalı olarak yaptıgımız ses bilgisi, sekil bilgisi ve sözlük çalısmalarının sonucunda Suhut ve yöresi agızlarının özelliklerini ortaya koymaya çalıstık. Ayrıca Kütahya ve Yöresi Agızları, Usak li Agızları, Afyon Merkez Agzı, Isparta Merkez Agzı, Bolvadin'deki Türkmen-Karabag Köylerinin Agzı, Sandıklı Yöresi Agız Özellikleri ve Basmakçı ve Dazkırı Agzı adlı çalısmalar ile karsılastırmalara giderek Suhut ve Yöresi agızlarının bölgeye göre farklılasan veya benzerlik gösteren yönlerini ortaya koyduk
Özet (Çeviri)
In this study, the dialect characteristics of Afyonkarahisar with the villages of Suhut town were tried to determine. Collections from town center and villages were arranged to determine the dialect characteristics of the town. We dictated the compiled materials according to the system in ''The Phonetic Transcription Alphabet That Will Be Used In Dialect Searches'', advised by The Turkish Linguistic Society. We tried to explain the dialect characteristics of Suhut Region in the search of phonetics, morphology and dictionary studies that we arranged in our texts. Additionally, we explained the differentiating or showing similarity sides of Suhut region dialect accordig to region by comparing with Kütahya and Its Region Dialects, Usak Dialects, Afyon Centre Dialect, Isparta Centre Dialect, The Dialect of Türkmen-Karabag villages in Bolvadin, Dialect of Basmakçı and Dazkırı, Sandıklı Region Dialect Characteristics.