Küreselleşme sürecinde gelişmekte olan ülkelerde devletin değişen rolü
Changing function of the state in the developing countries with the globalization process
- Tez No: 209023
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Uluslararası sistemin kinci Dünya Savası'nın sona ermesiyle baslayan uzun dönemli büyüme konjonktürünün 1970'li yılların basından itibaren krize girmesiyle baslayan ve kapitalizmin yasadıgı krize çözüm bulmanın bir aracı olarak gündeme gelen küresellesme olgusu; yasantımızı ekonomik, sosyal, kültürel olmak üzere birçok yönden etkiledigi gibi, önemli bir toplumsal kurum olan devleti de etkilemistir. Küresellesme sürecinde gelismekte olan ülkelerde devlet, kapitalist sermaye birikiminin tek yanlı çıkarları dogrultusunda yeniden yapılandırılırken, sosyal devletin yerini neo-liberal devlet almaya baslamıstır. Bu çalısma ile ulus-devletin egemenliginin ulus-üstü kurumlarca gerçeklestirilen müdahalelerle yukarıdan, yerel yönetimlerin güç kazanmasıyla da asagıdan asındırılması süreci anlatılmaya çalısılmıstır. Egemenligini yukarıya ve asagıya dogru devreden ulus-devletlerin bagımsız para, maliye ve dıs ticaret politikaları uygulama imkanlarının büyük ölçüde sınırlandırıldıgı görülmüstür. Uluslararası sermayenin kazandıgı büyük güç karsısında, ulus-devletlerin manevra alanları daralmıstır. Yapısal uyum politikalarından esnek çalısma biçimlerinin yaygınlastırılmasına pek çok alanda yeni düzenlemeler yapmaya devam eden ulus-devletlerin bu dönemdeki yeni rolleri ise; küresellesme sürecinin gerektirdigi gerekli alt-yapı yatırımlarının tamamlanması, uluslararası düzenlemelerin ülke içindeki hukuksal yapıya uyarlanması ve gelismekte olan ülkelerde, küresellesme süreci ile birlikte daha sık ve daha siddetli sekilde ortaya çıkma ihtimali olan sosyal patlamaların bastırılması ve emegin baskılanması olmustur.
Özet (Çeviri)
The Globalization phenomenon, which came into question as an instrument to overcome the crisis of the capitalism and got started at early 1970?s by the end of the longterm growth conjuncture of the capitalism which has been started by the end of the second World War, has effected our lives on several dimensions like economical, social, culturel and it also has effected the state as one of the important social institution as well. While the state in the developing countries has been reconstructed to serve one-sided interests of the international capital with the process of the globalization, the neo-liberal state started to replace welfare state as well. In this study, the detrition of the nation-state sovereignty by the interventions of the supernational organisations and by gainig strength of the local administrations is being tried to be explained. It is obvious that the nation states which trasferred their sovereignty to supernational organisations above and the local administrations below, lost most of the opportunities to use independent fiscal, financial and foreign policies. The manoeuvre space of the nation-states has been narrowed against the huge power gained by the international capital. The new functions of the nations-states which are going on to make several new arrangements like ganaralization of the flexible forms of labour and performing the structural adjustment programs are; completing the infrastructure needeb by the globalization process, adaptation of the national law system to the international regulations, depressing the growing possibilities of the social uprisings and the pressure of the labour.