İlköğretim 5. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatımlarındaki aktif kelime servetinin belirlenmesi (Kırklareli/Merkez örneği)
A survey that depends on proving of active vocabulary treasure at the written explainings of the fifth class students in primary in primary schools / a pattern of the centrum of Kirklareli
- Tez No: 209026
- Danışmanlar: Y.DOÇ. HALİL İBRAHİM HAKSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalısmada, Kırklareli il merkezinde bulunan dokuz ilkögretim okulunun 5. sınıfında okuyan 90 ögrencinin yazılı anlatımdaki aktif kelime servetleri incelenmistir. Çalısmada Kırklareli merkezde bulunan 5. sınıflardan random (rastgele) yöntemiyle seçilen 90 ögrenciye üç farklı (Anı, serbest konu ve otobiyografi) anlatım türünde toplam 270 adet kompozisyon yazdırılmıstır. Yazılı verilerde geçen kelimeler, ögrencilerin sosyo-ekonomik seviyelerine, cinsiyete ve üç farklı anlatım türüne göre incelenmistir. Çalısmamızda, 270 adet yazılı kompozisyonda toplam 29.677 kelime tespit edilmistir. Bu kelimelerden 2540'ının çesit kelime oldugu belirlenmistir. Sosyoekonomik seviyeleri orta olan ögrenciler, toplam kelime sayısı ve toplam kelime çesidi açısından daha basarılı olmustur. Cinsiyet açısından erkek ögrencilerin hem toplam kelimede, hem de çesit kelime sayısı açısından daha basarılı oldukları tespit edilmistir. Üç farklı türde (anı, serbest konu ve otobiyografi) yazdırılan kompozisyonlarda kullanılan toplam kelime ve çesit sayısının en fazla otobiyografi türünde; en az ise serbest yazı türünde oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
This working is a survey that through determining the active vocabulary treasure at the written explaining of the primary school students in Kırklareli. In this working, ninety students who are chosen at random among the fifth class students have evaluated about two hundred and seventy written datum into different kinds (memory, autobiography, free subject) according to their social ? economical level, their sex, the types of the written datum and classes of them. This working is mentioned into two parts: I. Fifth class datum disperses chart and graphics. II. General datum disperses chart and graphics. The list of vocabulary which takes part in the written datum of the students were given in addition part.