Ortaokul kaynaştırma öğrencilerinin yazılı anlatımlarındaki aktif kelime servetinin belirlenmesi(Kütahya/Gediz örneği)
Secondary school inclusive students in written expressions determining active word wealth (Kütahya/Gediz example)
  1. Tez No: 803996
  2. Yazar: HAKAN İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ÇİFCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmanın amacı, Kütahya ilinin Gediz ilçe merkezinde öğrenim gören ilköğretim 7 ve 8. sınıf düzeyindeki kaynaştırma öğrencilerinin yazılı anlatımlarında sahip oldukları kelime servetlerini belirlemektir. Çalışmada Gediz ilçe merkezinde bulunan 1 Eylül İmam Hatip, Atatürk, Fatih ve Mehmetçik Ortaokullarında öğrenim gören 15 kaynaştırma öğrencisine anı, otobiyografi türlerinde; Erdemler, Spor-Sanat, Millî Mücadele ve Atatürk temalarında yazılar yazdırılmıştır. Öğrencilerden elde edilen veriler çalışma günü sonunda ortak köklü sözcükler yanlarına isim veya fiil yazılarak, sesteş sözcükler ise yanlarına İngilizce anlamları yazılarak Microsoft Word 2016 ortamında yazıya aktarılmış; internet adreslerinden yararlanılarak metinlerin toplam sözcük sayısı, düz bir metinde geçen sözcüklerin tekrarlanma sıklıkları listelenmiş ve kaydedilmiştir. Bu listelerdeki sözcüklerle, araştırmada kullanılan alt problemlere göre sözlükler oluşturulmuş ve toplam sözcük ve çeşit sözcük sayılarına ulaşılmıştır. Bazı çalışmalarda devamsızlıklar olduğu için toplamda 65 adet metin verisi elde edilmiştir. Bu çalışmaların tamamında toplam 3553 kelime kullanılmıştır. Öğrenciler 923 çeşit kelime kullanırken 416 kelimeyi bir defadan fazla kullanmışlardır. En çok tekrar eden kelime 90 tekrarla“ve”bağlacıdır. Bu kelimeyi 79 tekrarla“çok”, 72 tekrarla“bir”takip etmektedir. Toplamda 18 deyim kullanan 6 öğrenci, 3 deyimi bir defadan fazla kullanmışlardır, 9 öğrenci ise hiç deyim kullanmamıştır. 6 öğrenci yazılarında 10 ikileme kullanmıştır fakat 9 öğrenci yazılarında hiç ikileme kullanmamıştır. Yapılan çalışmalarda öğrencilerin verilerinden elde edilen sonuçlara göre en çok kelime 826 kelime ile Millî Mücadele ve Atatürk temasında kullanılmıştır. Anı türünde 807, Erdemler temasında 741, Spor-Sanat temasında 738, otobiyografi türünde 429 kelime kullanılmıştır. En çok kelimeyi 1290 kelime ile özel öğrenme güçlüğü raporlu öğrenciler kullanmışlardır. Bu sayıyı 1081 kelime ile hafif düzey, 716 kelime ile bedensel yetersizlik, 429 kelime ile işitme yetersizliği takip etmektedir. En çok deyimi işitme yetersizliği olan öğrenci kullanmıştır. Toplam 7 deyim kullanan öğrenci 1 kez de ikileme kullanmıştır. Özel öğrenme güçlüğü raporlu öğrenciler 5 deyim, 5 ikileme kullanmışlardır. Hafif düzey raporlu öğrenciler hiç deyim kullanmazken 4 ikileme kullanmışlardır. Bedensel yetersizliği olan öğrenciler ise hiç ikileme kullanmazken 5 deyim kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the vocabulary of the 7th and 8th grade inclusion students in the Gediz district of Kütahya in their written expressions. In the study, 15 inclusion students studying at 1 Eylül İmam Hatip, Atatürk, Fatih and Mehmetçik Secondary Schools located in Gediz district center, in the types of memoirs and autobiographies; Articles were written on the themes of Virtues, Sports-Art, National Struggle and Atatürk. At the end of the study day, the data obtained from the students were transcribed in Microsoft Word 2016, by writing nouns or verbs next to common root words, and homophones with their English meanings next to them; By using internet addresses, the total number of words in the texts and the frequency of repetition of the words in a plain text were listed and recorded. With the words in these lists, dictionaries were created according to the sub-problems used in the research and the total number of words and kinds of words were reached. Since there were absenteeism in some studies, a total of 65 text data were obtained. A total of 3553 words were used in all of these studies. While students used 923 kinds of words, they used 416 words more than once. The most repetitive word is the conjunction“and”with 90 repetitions. This word is followed by“many”with 79 repetitions and“one”with 72 repetitions. 6 students who used 18 idioms in total used 3 idioms more than once, 9 students did not use any idioms. 6 students used 10 reduplications in their writings, but 9 students did not use any reduplications in their writing. According to the results obtained from the data of the students in the studies, the most words were used with 826 words in the theme of National Struggle and Atatürk. 807 words were used in the genre of memoir, 741 in the theme of Virtues, 738 in the theme of Sports-Art, and 429 in the type of autobiography. Students with a special learning disability report used the most words with 1290 words. This number is followed by mild level with 1081 words, physical disability with 716 words, and hearing impairment with 429 words. The student with hearing impairment used the phrase the most. The student who used 7 idioms in total also used reduplication once. Students with a special learning disability report used 5 idioms and 5 reduplications. While students with mild reports did not use any idioms, they used 4 reduplications. Students with physical disabilities, on the other hand, used 5 idioms while not using reduplication at all.