İlköğretim 5. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatımlarındaki aktif kelime servetinin belirlenmesi (Uşak / Sivaslı örneği)
Identification of active vocabulary on writing expressing of secondary school's 5th class(example of Uşak / Sivasli)
- Tez No: 209027
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELCEN ÇİFCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalısmada, Usak ili Sivaslı ilçe merkezinde bulunan dört ilkögretim okulunun (31 Agustos lkögretim Okulu, Cumhuriyet lkögretim Okulu, Muammer Yazgan lkögretim Okulu, Atatürk lkögretim Okulu) 5. sınıfında okuyan 114 ögrencinin tamamının yazılı anlatımdaki aktif kelime servetleri incelenmistir. Adı geçen okullardaki 5. sınıf ögrencilerinin yazılı anlatımlarındaki aktif kelime servetlerini belirleyebilmek için, ögrencilere üç türde (anı, otobiyografi, serbest konulu) yazılı anlatım yaptırılmıs ve alınan 342 adet yazılı doküman bilgisayar ortamına aktarılarak ögrencilerin kullandıkları kelimeler degerlendirilmistir. Bu degerlendirme sonucunda, toplam 28506 kelime ve 2173 çesit kelime kullanıldıgı tespit edilmis ve en çok kelimenin serbest konulu türde, en az kelimenin ise otobiyografi türünde kullanıldıgı görülmüstür. Bunun yanında, yazılı anlatımda kız ögrencilerin erkek ögrencilerden daha fazla kelime kullandıkları belirlenmistir. Çalısmamızın sonucunda, türlere ve cinsiyetlere göre kelime listeleri olusturulmus, bu listelerde geçen kelimelerle daha önce bu alanda yapılmıs Hayriye Ünsal'a ait ?lkögretim 5. ve 8. Sınıflar le Ortaögretim 11. Sınıfların Sözlü Anlatımdaki Aktif Kelime Hazineleri / Afyon Merkez Örnegi? adlı çalısma ve Mustafa Çıplak'a ait ?Usak Merkez lkögretim 5., 8. ve 11. Sınıfların Yazılı Kelime Hazinesinin Belirlenmesi? adlı çalısmanın listelerindeki kelimeler karsılastırılarak ortak kelimelerden olusan listeler hazırlanmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is identification of active vocabularies on writing expressing on 114 students who are at 5th class in Sivaslı in Usak. In our study 342 subjects were evaluated according to their branches (memory, autobiography, free subject) on 114 students in Sivaslı. In the study, 28506 vocabularies were found in 342 writing composition. 2173 words of 28506 words are different words and 26333 words are repeated words of these words. Of these 28506 words are sequenced like this: Memory is 9917 words, 7964 is autobiography, 10625 free words. Those words used are: 1084 words are memory, 873 words are autobiography and free words are 1560 words. In written compositions, we saw the words in free words mostly. Autobiography is the least given word and the most different. So, the students prefer free words.