Türkiye'de kalkınma ve yatırım bankacılığı ve finansal performanslarının değerlendirilmesi (Türkiye Kalkınma Bankası - Tkb - incelemesi)
Development and investment banking in turkey and evaluation of the banks' financial performances (a view on development bank of Turkey Dbt -)
- Tez No: 209040
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAN POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
1950'li yıllarda, savas sonrası sehirlerin ve hatta ülkelerin yeniden imarı ve ülkeler için kalkınmanın gerekliligi bir sorun olarak ortaya çıkmıstır. Bu sorunun sanayilesme ve bunun için gerekli olan yatırımların arttırılmasıyla çözülebilecegi öngörülmüstür. Bu öngörü neticesinde kalkınma ve yatırım bankaları, Dünya Bankası'nın da tesvikleriyle gelismekte olan ülkelerin hemen hemen hepsinde kurulmaya baslamıstır. Kurulan ve islevlerini gerektigi gibi yerine getirmeyi basaran kalkınma ve yatırım bankaları oldugu gibi basarısız kalkınma ve yatırım bankalarının da varlıgı söz konusudur. Türkiye'de ise savas sonrası yeni kurulmus bir devlet olarak kalkınma ve sanayilesmeyi saglamak amacıyla ilk olarak 1925 yılında Sanayi ve Maadin Bankası kurulmustur. Bugün ise devletin kalkınma ve yatırım bankacılıgı faaliyeti, ller Bankası, Türk Eximbank ve Türkiye Kalkınma Bankası ile devam etmektedir. Bu bankaların yanı sıra faaliyette bulunan özel ve yabancı sermayeli bankaların ise fazlaca etkin olduklarını söylemek güçtür. Son üç yılda üç kat büyüme gösteren Türkiye Kalkınma Bankası A.S. ise gelismekte olan ülkeler içinde en büyük potansiyeli tasıyan Türkiye'nin kalkınma bankası olmaktan çok uzak bir görünüm ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In 1950?s, after war, reconstruction of cities and countries and entailment of development for countries emerged as a problem. It is forecasted that this problem might be solved by industrialzation and incerasing the investments required for it. As a result of this forecast, development and investment banks are begun to be established nearly in all emergent countries with incitements of The World Bank. Besides being succesful development and investment banks established and performing their functions successfully as required, it is discussed that unsuccessful ones exist. As a newly established country after war, in Turkey, The Industry and Mining Bank had established for the firs time for the purpose of achieving development and industrialization in 1925. Today , development and investment banking activity of the government is continuing with Bank of Provinces, Export Credit Bank of Turkey, and Development Bank of Turkey. It is difficult to say that the private and foreign banks which is running beside the others, are efficient ones enough. Development Bank of Turkey fulfilled treble growth, putting foth a faraway vision for consideration to be Turkey?s development bank that has the largest potential among emergent countries.