Muğla ilinde profesyonel ve amatör takımlarda oynayan 16-18 yaş grubu futbolcuların postürel özelliklerinin karşılaştırılması
The postural features comparison of football players in ameteur and proffesional teams
- Tez No: 209041
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAKUP AKİF AFYON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Muğla ilinde bulunan 16?18 yaş grubu amatör takımlarda ve profesyonel takımlarda oynayan futbolcuların Postürel özelliklerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmada Muğla ili Muğla Spor, Marmaris Spor, Fethiye Spor (PAF) profesyonel takımları ile Muğla ili Bodrum Spor, Yalıkavak Spor ve Ortaca Sporda oynayan 108 futbolcu alınmış olup bunlar kendi içerisinde 54 tanesi (PAF) profesyonel takımlar 54 tanesi amatör takımlarda oynayan futbolcular şeklinde gruplanarak Postürel özellikleri incelenmiştir. Postür ölçümleri referans duruşta. Anterior (ön taraftan), Lateralden (Yandan) ve Posterior (Arkadan) olmak üzere 7 bölge (Baş, Omuz, Vertebra, Karın, Diz, Ayak ve Ayak Parmakları) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the postural features differences of amateur football players and professional football players in age between 16 and 18. For this study 108 subjects were randomly selected among 6 football teams such as Muğla Sport, Marmaris Sport, Fethiye Sport, Bodrum Sport, Muğla Yalıkavak Sport, and Ortaca Sport. Data were obtained by the measurement 8 parts of body such as head, shoulders, Vertebra, Abdomen, knee, feet and toes in Anterior, Lateral, and Posterior position. Data were analysis with descriptive statistics, chi square tests in .05 significant levels at 11th version of SPSS. Results shows that football players of professional teams have better postural features than football players of amateur teams. Moreover it is determined that football players of amateur teams have more postural defeats than football players of professional teams