A case study on identity formation among Russian youth: university students in Moscow
Rus gençlerinde kimlik oluşumu üzerine vaka çalışması: Moskova'daki üniversite öğrencileri
  1. Tez No: 209039
  2. Yazar: UMUT LACİVERT KAZANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AKİLE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez Moskovadaki Rus üniversite gençliğinde kimlik oluşumunu incelemektedir. Rus toplumu hızla değişmektedir. 1980'lerin ortasından beri glasnost, perestroika ve demokratikleşme gibi kavramlar Rus toplumunun bütün kesimlerini etkilemektedir. SSCB'nin ayrılmasından sonra piyasa ekonomisi ve daha demokratik bir sistem Rusya'nın temel yapı taşlarını oluşturmaktadır. Bununla beraber, Rusya Federasyonu, Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrasında meydana gelen sorunlarla müdalece etmektedir. Negatif nüfus artışı, alkol kullanımı, suç oranları, sağlık problemleri, uyuşturucu kullanımı, terrör vs. Rusya'nın son yirmi yılda karşılaştığı bazı temel sorunlardır. Bu söz konusu sorunlar ve küreselleşme Rus ulusal kimliğinin zayıflamasına yol açmakta ve Rus gençliğini bugün ve gelecek hakkında belirsizliğe itmektedir. Bu çalışma, yukarıda bahsedilen konular ve bu konuların universite genliğini üzerindeki etkisi üzerine yoğunlaşmaktadır. Gençlik programları, resmi vatanseverlik gibi Rus hükümetinin gençliğin sorunlarını çözmek için uyguladıkları politikalar kapsanmıştır. Üniversite öğrencilerinin kimlik konuları üzerinde kendi düşünceleri ve özellikle günlük yaşantıları emic bakış açısıyla sunulmuştur. Bu araştırma Moskova'da gerçekteştirilen saha çalışmasına dayanmaktadır. Katılımcı gözlem ve derinlemesine mülakatlar bilgi toplanması aşamasında kullanılmış ve toplanılan bilgiler descritive şekilde tasniflenmiştir. Kimlik oluşumu, Avrasya, batı, terrör, din, eğitim anahtar kavramlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies identity formation of the Russian Youth among the University students in Moscow. Russian society is rapidly changing. Since mid 80?s concepts such as glasnost, perestroika, and democratization play a major role in the Russian society affecting all segments of the society. After the breakup of the USSR, market economy and a more democratic system have been the main model for Russia. However Russia struggles with the aftermath of the breakup of the Soviet Union. Negative population growth, alcoholism, crime, health problems, drug abuse, terrorism are some of the problems Russia has faced in the last twenty years. These problems and the effect of the globalization undermine the National Russian identity leaving young Russians in uncertainty of present and future. This work concentrates on the above mentioned issues and its effect on university students. The policies of the Russian government, such as youth programs and official patriotism, to solve the problems of the Russian youth are covered. The ideas of the university students about identity issues and particularly everyday life of Russian students are presented with an emic view. This research is based on a fieldwork in Moscow. Participant observation and in-depth interviews have been used to collect data, and the data collected is organized in a descriptive manner. Key concepts include: identity formation, Eurasianism, the West, terrorism, religion, and education.