Tarihî metinleri aktarma problemleri Dede Korkut Oğuznâmeleri ve Türkiye Türkçesine yapılmış aktarmaları üzerine kelime düzeyinde bir inceleme
The problems of intralingual translation of old texts -the analysis of Dede Qorqut Oghuznames and its intralingual translations into Turkish in a lexical level-
- Tez No: 209055
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalısmada Dede Korkut Oguznâmeleri örnegi üzerinden Türkçenin tarihî metinlerinin aktarılması ile ilgili sorunlar incelenmektedir. Söz konusu inceleme Dede Korkut Oguznâmeleri ve Türkiye Türkçesine yapılmıs on aktarması arasında yapılan kelime düzeyinde bir karsılastırmadır. Çalısma ile ilgili temel bilgilerin verildigi ilk bölümde, Türk lehçeleri arasındaki diliçi dönüstürme faaliyetlerine verilen ad olan aktarma terimi tanıtılıp çeviri ve çeviribilim ile olan iliskisi incelenmekte, aktarma ve aktarma problemleri ile ilgili daha önce yapılmıs çalısmalara deginilmektedir. Bu bölümde ayrıca kelimenin kabul gören tanımları verilmekte ve Türkçenin ses bilgisi, yapı bilgisi, anlam bilgisi ve dizim bilgisi gibi farklı dilbilimsel düzeylerinde kelimenin tarifi yapılmaktadır. Kelimenin anlamı, bu anlamı olusturan unsurlar ve kavram alanı konularına deginilmektedir. Ayrıca Dede Korkut Oguznâmeleri ve bu çalısma için seçilen Türkiye Türkçesine yapılmıs on aktarması tanıtılmakta ve kelime düzeyinde yapılan karsılastırmanın yöntemi belirlenmektedir. Çalısmanın ikinci ve son bölümünde Dede Korkut Oguznâmeleri ve Türkiye Türkçesine yapılmıs on aktarması kelime düzeyinde karsılastırılmakta, aktarma hataları belirlenerek tasnif edilmekte ve örneklendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to analyze problems of intralingual translation of old Turkish texts. As a case study, Dede Qorqut Oghuzname?s and its intralingual translations are analyzed comparatively at the lexical level. Ten out of numerous intralingual translations are chosen for his study. The thesis consists of 2 sections. The first one deals with the basic issues of intralingual translation by looking at previous studies. It tries to provide a conceptual and methodological introduction and basis for the comparative analysis. In this regard, `word?, `lexical equivalance?, `semantic meaning? etc. are defined and discussed in detail. In this section, Dede Qorqut Oghuznames are introduced and discussed in general as well. In the second section, 10 intralingual translations are compared to the source text and their mistakes and misundertandings are identified at the lexical level.