Bağımsız denetimin yeni Türk ticaret kanunu ve denetim standartları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of independent auditing with respect to new draft proposal of Turkish commerce law and auditing standards
- Tez No: 209056
- Danışmanlar: Y.DOÇ. YAVUZ ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde isletme faaliyetleriyle olusan islemlerin, sayılarının çokluğu ve karmasıklığı dolayısıyla ortaya çıkan doğru ve güvenilir bilgi ihtiyacı bağımsız denetimi vazgeçilmez hale getirmistir. Son yıllarda yasanan muhasebe skandalları ve usulsüzlükleri, isletme yönetimleri ve bağımsız denetim firmalarına olan güveni sarsmıstır. ?sletme ve isletme ile ilgili taraflar açısından olumsuzluk olusturan bu durumun temel nedenlerinden birisi de etkin bir bağımsız denetim sürecinin olmamasıdır. Sarbanes-Oxley Kanunu ile baslayan süreçte, denetim konusuyla ilgili ulusal ve uluslararası birçok düzenleme yapılmıs ve bağımsız denetimin etkinliği de önemle vurgulanmaya baslamıstır. Yapılan düzenlemeler sonucu, isletme yöneticilerinin ve bağımsız denetçilerin sorumlulukları artmıstır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the emerging need for reliable information comes to light due to the increasing number and complexity of processes of business enterprises have made the necessity of independent auditing unavoidable. The accounting scandals and irregularities experienced in the last few years caused a lack of trust in business managements and independent auditing firms. One of the main reasons of this situation causing negative effects on the management is lack of effective process of independent auditing. A lot of national and international regulations dealing with the subject of auditing were put into and the efficiency of independent auditing began to be emphasized. As a result of these regulations, the responsibilities of managing directors and independent auditing firms have increased.