Arthur Schopenhauer'in yeter sebep ilkesi ve Kant eleştirisi
Principle of sufficient reason of Arthur Schopenhauer and his critical of Kant
- Tez No: 209069
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ÖZLEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Schopenhauer, Descartes'ın cogitosunun beden aracılıgıyla açıklanabilecegini ileri sürer. Bedensel güdülenimimiz ve buna baglı olarak ortaya çıkan arzu ve isteklerimiz varlıgın ve bilginin temelini atmaktadır. Bu güdülenimler yalnızca biyolojik degil, zihinsel edimlerimizin de, es deyisle bir akıl varlıgı olarak insanın özsel içeriginin de kaynagında yer almaktadır. Öte yandan yalnızca insan degil organik ve inorganik tüm varlıklar istemenin unsurları olarak nesnellik kazanırlar. steme bütünüyle gerçekligin kendisinde ve tek tek nesnelerinde kendini gösteren kendinde-seydir. Schopenhauer kendinde-seyi Kant'tan miras alarak kullanırsa da, kavramın içeriginin bilinemezligini Kant'ta bırakmıstır. Kısacası o, kendinde-seyin bilinebilir bir nitelige sahip oldugunu ve onun ?isteme? oldugunu söyleyecektir. Diger yandan Kant'ın agnostisizmini sakıncalı bulmaktadır. Kant, ilk nedenin bilinemezligini, aklın nedenleri sonsuzca arama egilimine baglamıstır. Üçüncü antinomi olarak bilinen bu durum, Kant'ın nedensellik ilkesini, bir ilk nedenin varlıgının olanaksızlıgına tasır. Schopenhauer'in ünlü Kant elestirileri bu noktadan beslenir ve onu kendi nedensellik ve uzam-zaman teorisini kurmaya iter. Schopenhauer bunu yeter sebep ilkesi çerçevesinde yapmaktadır. Bu inceleme temelde yeter sebep ilkesinin açıklanısından yola çıkarak Schopenhauer'in Kant elestirisine yönelmekte ve bu elestiriyi müteakip ortaya çıkan isteme ve beden metafizigini açıklamaya çalısmaktadır.
Özet (Çeviri)
Schopenhauer assumes that the Cartesian cogito can be explained through the body. Our physical drives on which depend our desires and wants, set the ground of knowledge. These drives are in the very source of our biological as well as our intellectual acts, i.e. at the essential content of man as a rational being. On the other hand, not only men, but all beings, organic and inorganic, get objectivity as a product of will. Will is the thing-in-itself which shows itself in the reality as a whole and in the individual objects. Even though Schopenhauer uses the Kantian ?thing-in-itself?, he left the ungraspable content of this concept back in Kant. In short, he will say that the ?thingin- itself? has an intelligible quality and that it is ?will?. On the other hand, he founds Kant?s agnosticism objectionable. Kant associates the unknown character of the first cause with the inconclusive research of causes. This case, known as ?third antinomy?, takes the principle of causality to the impossibility of the existence of the first cause. Schopenhauer?s famous criticism against Kant relies on this point. Thus he goes on to construct his own theory of causality and of space-time. Schopenhauer does this in the context of sufficient reason principle. This study aims at explaining the will and body metaphysics on the grounds of sufficient reason principle and Schopenhauer?s criticism to Kantian philosophy.