Çocuk yetiştirme tarzları ve benlik-düzenleme farklılıklarının kendilik-bilinci duygusal eğilimleriyle ilişkisi
The relationship of parenting styles and self-regulation differences with on self-conscious emotional tendencies
- Tez No: 209068
- Danışmanlar: Y.DOÇ. CEM ŞAFAK ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu arastırmanın amacı, ailelerin farklı çocuk yetistirme tarzlarının ve bu tarzların etkiledigi düsünülen benlik-düzenleme süreçlerinin (benlik-farklılıgı ve benlik-düzenleme süreçleri) utanç ve suçluluk kendilik-bilinci duygularıyla olan dinamik iliskisini incelemektir. Bu baglamda özellikle, utanç ve suçluluk duygularının ortaya çıkmasında çocuk yetistirme tarzları ve benlik-düzenleme farklılıklarının etkisi arastırılmıstır. Arastırmanın örneklemi, üniversite ögrencilerinden olusmaktadır. Arastırma sorularını temellendiren degiskenler (çocuk yetistirme tarzları, kendilik-bilinci duyguları ve benlik düzenleme stilleri) niteliksel ve niceliksel ölçekler yoluyla ortaya çıkarılmıstır. Arastırma sonuçları, farklı kendilik-bilinci duygularının (utanç ve suçluluk) farklı çocuk yetistirme tarzları ve benlik-düzenleme farklılıkları boyutları ile iliskili oldugunu göstermektedir. Çalısma bulguları, ilgili literatür ve Türkiye kültürel özelliklerine göre tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze dynamic relationships among different parenting styles and self-regulation processes (self-discrepancies and self-regulation strategies), which are supposed to be related to these styles and self-conscious emotions of shame and guilt. Especially, the effects of different parenting styles and self-regulation processes predicting shame or guilt tendencies have been studied in this context. The sample was consisting of university students. The related variables (parenting styles, self-conscious emotions, self-regulation styles) were assessed through qualitative and quantitative measures. The results of the study have indicated that different self-conscious emotions of shame and guilt were related to different parenting styles and self-discrepancies. The findings of the study have been discussed according to the literature and Turkey?s cultural characteristics.