Türkiye'de muhafazakarlık ve liberalizm
Conservatism and liberalism in Turkey
- Tez No: 209083
- Danışmanlar: Y.DOÇ. FATİH TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalısma Batı merkezli iki fikir akımı olan muhafazakarlık ve liberalizmin Türk siyasal hayatındaki gelisim sürecine odaklanmaktadır. Avrupa tarihinde liberalizm aydınlanma düsüncesiyle, muhafazakarlık ise; aydınlanma düsüncesinin geçmisten gelen tüm birikimleri yok sayan rasyonalist düsüncesine tepki olarak ortaya çıkmıstır. Muhafazakarlık ve liberalizme yüklenen anlam toplumların modernlesme öncesi geçirdigi asamalar, sınıfsal ve ekonomik faklılıklar bu iki fikir akımının farklı yorumlarını ortaya çıkarmıstır. Bu nedenle; Aydınlanmanın ürünü olan liberalizm ve muhafazakarlıgın Türkiye'de dogusu ve gelisimi Batı'ya göre zaman ve yöntem bakımından farklılık göstermektedir. Türk siyasi hayatında etkili olan fikir akımlarının Batı modernliginin içinde yer alan fikir akımlarının belirleyiciligi altında ortaya çıktıgını söylemek mümkündür. Türkiye'nin modernlesme projesi olarak Batı modernligini ithal etmeye çalısması, beraberinde kendisi de modern düsüncenin ürünü olan Batı kaynaklı bu iki fikir akımının (muhafazakarlık, liberalizm) Türk siyasal ve toplumsal yapısını etkilemistir. Türk siyasal hayatında liberalizm daha çok ekonomik anlamının öne çıkarılmasıyla gerçeklesirken; muhafazakarlık; Batı tipi modernlige dahil olma çabasının beraberinde getirdigi sorunların kültürel yansıması olarak ortaya çıkmıstır. Bu nedenle Türk siyasal hayatında etkili olan bu iki fikir akımı zaman zaman birbirleriyle eklemlenmekte; zaman zaman da birbirleriyle çatısmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work focuses on the development process of conservatism and liberalism, two West centered concepts, on Turkish political life. In European history, liberalism has emerged by enlightenment ideas whereas conservatism has emerged as a reaction against the rationalist trend of enlightenment, that ignores all historical accumulation. The concepts of conservatism and liberalism have been interpreted in different ways due to the phases that societies have experienced before modernization, social and economical differences. In that sense, the evolution and development of liberalism and conservatism, which are products of enlightenment, in Turkey reveal essential differences by temporal and methodological means. It is still possible to say that ideological trends that have affected Turkish political life have emerged under the effect of modern Western world. The fact that Turkey has tried to import Western modernity as the modernization project ended up in the effects of these West-originated ideological trends (conservatism, liberalism) on Turkish political and social structure. In Turkish political life, liberalism has evolved mostly by its economic means; while conservatism has emerged as the cultural reflection of the problems that came with the efforts towards inclusion in Western type modernity. For that reason, these two ideological trends sometimes add up to each other while they sometimes contradict the other