Aristoteles'te erdem ve adalet üzerine
Aristotle on virtue and justice
  1. Tez No: 209084
  2. Yazar: HASAN HAKAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HATİCE NUR ERKIZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalısmanın ilk bölümünde Antik Yunan'daki sairler ve yasa koyucuların erdem ve adalet kavramlarına bakıs açıları islenir. Daha sonra Sofistler, Sokrates ve Platon'un erdem ve adalet kavramı üzerine düsünceleri ele alınır. Çalısmanın ikinci bölümde ise, Aristoteles'in erdem üzerine olan düsünceleri açık kılınmaya çalısılır. Erdemin dogasının ne olduguna, onun, eudaimonia ve iyi ile iliskisine yer verilir. Erdemin belirlenmesinde kullanılan orta olma (mesotes) kavramı açıklanır. Daha sonra; etik erdemler ve dianoetik (düsünce) erdemler üzerinde durulur. Üçüncü bölümde, adaletin nasıl bir erdem oldugu, diger erdemlerden farkı ve onlarla iliskisinin ne oldugu, dagıtıcı adalet ve düzeltici adalet üzerinde durulur. Son olarak, MacIntyre, Nussbaum ve Erkızan'ın görüsleri ele alınır. Bugünkü adalet tasarımları ve bu tasarımlara iliskin temel tartısmalar verilerek adaletin ?iyi?den bagımsız ele alınamayacagı düsüncesi tartısılır. Bu baglamda, yeni liberal anlayısın temel iki argümanı üzerinden yapılan elestirisine yer verilir.
Özet (Çeviri)
The primary part of the study focuses on the aspects of the poets and law makers in the ancient Greek about the concepts of virtue and justice. Later on ,the conception of virtue and justice are discussed in relation to Sophists, Socrates and Plato. In the second part, the thoughts of Aristoteles about virtue is tried to be clearified. The nature of virtue and the relationship between eudaimonia and good is discussed. While determining the nature of virtue, the concept of being the middle (mesotes) is explained. Then ethical virtue and dianoetik virtue are discussed. Third part focuses on what kind of virtue the justice is. The differences between distributive justice and corrective justice are examined.Finally thoughts of MacIntyre, Nussbaum and Erkızan are considered in connection with the subject matter. Basic arguments about them are given and, as a result, it is discussed that it is impossible to consider the justice without conception of good. In this context, neo-liberal comprehension of justice and virtue critically argued.