Dine biyolojik yaklaşım çerçevesinde G. Stanley Hall'un katkıları
G. Satanley's contributions to the biological approach to the religion
- Tez No: 209113
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Din, Felsefe, Biology, Religion, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Biyolojik yaklasım, psikolojinin yaklasım türlerinden biridir. Dinî davranısları konu edinen din psikolojisi, psikolojideki yaklasım türlerini, arastırma yöntemlerini kullanan bir disiplindir. nsanın bedeni, her türlü dinsel davranısından, duygu ve heyecanından etkilenmektedir. Bu çalısmada dinî uygulamalar ile biyolojik fonksiyonlar arasındaki iliski incelenmistir. Bu baglamda öncelikli olarak konu ile ilgili temel kavramlar ve dinbiyoloji iliskisinin temeli olan ruh-beden iliskisinin tarihsel seyri açıklanmaya çalısılmıstır. lkel kabile dinlerinin ruh anlayısları ve ardından kutsal dinlerde ve felsefi düsüncede ruh-beden arasındaki iliski analiz edilmistir. Bu çalısmada ayrıca, insanın fizyolojik yapısı, beyin ve sinir sistemi, insanın dünyasını anlamlandırmasında dinî duyguların fonksiyonu, dinsel uygulamaların; özellikle zikir, meditasyon, oruç, halvet gibi uygulamaların biyolojik etkileri ve dinsel psikopatoloji incelenmistir. Son bölümde G. Stanley Hall'un psikolojiye katkıları açıklanmıstır. Bu anlamda dinsel uygulamaların biyolojik yapımızı ve biyolojik yapımızın da dinî duygu ve düsüncelerimizi etkiledigi kesindir. Biyolojik yapımızın vedinî uygulamalar arasındaki etkilesimin saglıklı olmasında bilgili ve bilinçli insanın/dindarın önemli bir rol oynayacagı sonucuna varılmıstır. Anahtar
Özet (Çeviri)
The biological approach is one of the kinds of approach in psychology. The psychology of religion which examines the religious behaviours is a discipline utilizing the same of approach and research methods in the psychology. Human body interacts with all kinds of religious behaviours, emotions and excitements. This study investigates the relationship between religious practices and biological functions. In this context, first of all, the notions about the subject, and the historical process of soul-body relationship which is at the basis of religion-biology relation are tried to be explained. Then understandings of soul in the religions of primitive tribes and soul-body relationship between the holy religions and philosophical thought are analyzed. n this study again, physiological structure of human, brain and nerve system, function of religious emotions in an ongoing course of understanding the world biological effects of especially such religious practices us reciting God?s Name, meditation, fasting, seclusion; and religious psycho-pathology is examined. In the last chapter, contribution of G. S. Hall?s to psychology are explained. As a matter of fact, religious practices affect our biological structure and vice versa. We note as a conclusion that well informed and conscious man/religious, plays an important role in a healty interaction between religious practics and biological structure.