Geçerli nedenlerle yapılan fesih ve iş güvencesinin uygulanmadığı durumlarda bildirimli feshin karşılaştırılması
The comparison between annulment by employers which has to be based on valid causes and the situations that job security can?t be performed at decleration of annulment
  1. Tez No: 209114
  2. Yazar: GÜNEŞ TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRAN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
ncelemis bulundugumuz tezimizin konusunu ?Geçerli Nedenlerle Yapılan Fesih ve s Güvencesinin Uygulanmadıgı Durumlarda Bildirimli Feshin Karsılastırılması? olusturmaktadır. nceleme üç bölümde yapılmıstır. Birinci Bölüm ?Bildirimli Fesih ve Bildirimli Fesihte Bulunurken Uyulması Gereken Usul? olarak belirlenmistir. Bu bölümde genel olarak fesih bildirimi kavramı, fesih nedenleri ve fesih bildirim süreleri incelenmistir. 4857 sayılı s Kanunumuzda mevcut bulunan haklı sebep ve geçerli sebep kavramları açıklanmıs bu kavramlar karsılastırmalı hukuk açısından da degerlendirilmistir. sçinin yeterliliginden, davranısından, isletmenin, isyerinin ve isin gereklerinden kaynaklanan geçerli sebepler de bu bölümde baslıklar halinde incelenmistir. Ayrıca bu geçerli sebeplerin haklı nedenlerden farkı da incelenmistir. Geçerli bir nedenin aranması yanında fesih yapılırken isçinin savunmasının alınması, ve fesih nedeninin açıkça bildirilmesi de arandıgından bu konular da bu bölümde incelenmistir. kinci bölümümüzün baslıgı ?s Güvencesi ve s Sözlesmelerinin Bildirimli Fesih le Sona Ermesi? dir. Bu bölüm altında fesih türlerinden biri olan bildirimli fesih is güvencesine tabi olanlar ve olmayanlar açısından incelenmistir. s güvencesi kavramının incelenmesi çalısmamız açısından önemli oldugundan tezimizin ikinci bölümünde is güvencesi kavramı ve önemi, 158 Sayılı ILO Sözlesmesi açısından is güvencesine ve is güvencesi hükümlerinin uygulanma kosullarına da deginilmistir. Tezimizin üçüncü bölümü ?Fesih Bildiriminin Yapılmasının Sonuçları? dır. Bu bölümde fesih bildirimi sonuçları bildirim önelleri içerisinde ve bildirim önellerinden sonra meydana gelen sonuçlar olarak degerlendirilmistir. sçinin feshe itirazı da üçüncü bölüm altında incelenen konulardandır. se iade, is güvencesi tazminatı ve bosta geçen süreye iliskin ücret feshin sonuçları arasında açıklanmıstır. Geçersiz fesih yanında usulsüz fesih de bu bölümde incelenmis usulsüz fesih neticesinde talep edilebilen ihbar, kıdem ve kötüniyet tazminatlarının incelenmesi de bu bölüme bırakılmıstır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis that we examined is ?The Comparison Between Annulment By Employers Which Has To Be Based On Valid Causes And The Situations That Job Security Can?t Be Performed at Decleration Of Annulment?. The thesis is formed of three parts. First Part is ? The Decleration Of Annulment and ts Procedure?. n this part, the concept of decleration of annulment, the reasons of it and the duration of decleration of annulment are examined in general. The valid cause and just cause, examined in Law no 4857 are explained in this part and they are appreciated about how they exist in relative laws. Valid causes which are caused by workers? competence or workers? behaviours or by job requirements are examined in titles at this part of the thesis. Also in this part, the differences between of these valid causes and just causes are examined. Valid cause is necessary in job security, otherwise the employer has to present the cause of annulment, ask for employee?s defence. The second part of the thesis is ?Job Security and Decleration Of Annulment?. In this part, decleration of annulment is examined about the employees who are at the scope of job security and who are not. The job security is important in this thesis thus, we examined the consept of job security and the importance of it, the consept of job security in ILO Treaty Numbered 158 and the application circumstances of job security in this treaty. The third part of the thesis is ? The Results Of The Annulment?. In this part we appreciated the results in decleration interval and after decleration interval. The employees? objection to the decleration is mentioned in this part. Also we explained these subjects in this part : Returning to employment, paying the compensation and paying the rights of the employee in the period that he didn?t work . The unlawful decleration is analysed in this part as well as the void decleration and the consequences of the unlawful decleration such as notice compensation, severance pay and bad faith compensation are discussed.