Vesikalı kredilerde ( belgeli akreditiflerde) hile kuralı
The fraud rule in the law of letters of credit
  1. Tez No: 209116
  2. Yazar: GÖNENÇ DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR CAN GÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Vesikalı krediler ( belgeli akreditifler), uluslararası ticarette sıklıkla kullanılan bir ödeme aracıdır. Akreditif ilişkisinin tarihsel ve hukuki bir geçmişe sahip olmasına rağmen, günümüzde halen belli bazı ciddi sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Bu sorunların en önemlisi ve akreditif ilişkisinin tarafları bakımından en zararlısı yabancı doktrinlerde ?hile kuralı ? veya ?hile istisnası? olarak adlandırılan tarafların birbirlerini aldatmaya, haksız kazanç elde etmeye yönelik fiilleridir. Vesikalı krediler, Avrupa Birliğine üye ülkeler için özellikle Milletlerarası Ticaret Odası Bankacılık Komisyonun 400, 500 ve 600 sayılı broşürleri ile şekillenmektedir. Bu düzenlemeler hukuki bir temle dayanmamakla birlikte akreditif ilişkisinin işleyişi bakımından akreditif ilişkisinin taraflarına yol göstericidir. Bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler Bağımsız Garantiler ve Teminat Akreditiflerine ilişkin A/RES/50/48 sayılı 11 Kasım 1995 tarihinde ki 87. olağan toplantısında imzalanan konvansiyon ile hukuki düzenlemeler oluşturulmuş ve bu konvansiyonda hile kuralına yer verilmiştir. Hile kuralına yer veren ve en ayrıntılı düzenlemeyi yapmış olan Amerika Birleşik Devletleri ise, Amerikan Birleşik Ticaret Kanunu'nun 5. bölümünü vesikalı kredilere ayırmıştır. Tezimizde vesikalı kredilere ilişkin bu üç temel mevzuat dikkate alınarak, uygulamada sıklıkla görülen hukukumuzda ?hakkın kötüye kullanılması? halleri olarak ta adlandırılan ?hile kuralını? Türk Hukuku ile karşılaştırmalı olarak incelemiştir. Buna göre vesikalı kredilerin; işleyişi, hukuki niteliği, hile, hile kuralı, hile halleri, hile yapan tarafın kimliği, sorumluluk, muafiyet, ve hile kuralına karşı alınabilecek ihtiyati tedbirler tezimizde ayrıntılı bir şekilde inceleme alanı bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Letter of Credit is one of the widely used international payment instrument. Although the letter of credit is essentially an international instrument with an age-old pedigree, number of problems stil exist. The most crucial problem for the contractor side of letter of credit is the fraud rule or the fraud exception. ICC rules are the main guide for the European Union. These rules, UCP 400, UCP 500 and UCP 600, doesn?t lean upon law but guides the sides of letter of credits. Nevertheless UNCITRAL Convention formed a law framework and defined fraud rule. The United States of America has the world?s largest laws and obligations about the fraud rule and devoted fifth section of the country?s commercial law to the documentary credits. Current study took these three frameworks in to consideration and compare the fraud rule explanations of these frameworks with the definition of fraud rule in Turkish Law which is also named as a ?bad fade?. Documentary credits, rules, exceptions, sides, responsibilities and all related issues are investigated in the thesis