Francis Bacon'un yeni mantık (new organum) anlayışı
Francis Bacon's mentality of new logic (new organum)
  1. Tez No: 209117
  2. Yazar: YASİN ÇELER
  3. Danışmanlar: PROF. İBRAHİM EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Çalışmamızın ana konusu, Aristo'nun ve takipçilerinin savunduğu dedüktif metoda karşı olan Francis Bacon'un endüktif metodudur. Bacon, savunduğu endüktif metot ile insanın bakışını, tek tek nesnelere yönelterek bilimsel gelişmelerin ve bilimsel zihniyetin temelini atmıştır. İnsanın öncelikli görevinin, evreni araştırıp anlamak ve böylece evrendeki kanunları ortaya çıkarmak olduğunu belirten Bacon, insanın bu görevi yerine getirebilmesi için öncelikle zihnindeki idollerden kurtulması gerektiğinin ve deney ve gözleme değer vermesinin altını çizmektedir. Evreni anlamayı, evrene egemen olmakla özdeş tutan Bacon, bu egemenliğin ilk koşulunun, onu kendi bütünlüğü içinde bilmek ve onu yöneten genel yasaları kavramak olduğunu ifade eder. Bu yasaları kavramanın tek yolu ise, zihindeki idolleri temizleyip bilimsel kanunlara varmada acele etmeden uygulanan tümevarım yöntemidir. Bu bağlamda Bacon, deneyin, gözlemin, duyuların, duyu verilerinin ve zihnin önemini her zamankinden daha fazla vurgulayarak özellikle ampirist karakterini bütün düşüncelerine yansıtmıştır. Bacon'un ileri sürdüğü endüktif metot, insanların zihniyetlerini de bilimsel zihniyete yönelterek Aristo mantığını kendilerine siper edinen Ortaçağ anlayışının, kilisenin, Hıristiyan kutsal değerlerinin ve Hıristiyan din adamının karizmasını azaltarak aklın, bireyselliğin, bilimin ve tecrübeciliğin karizmasını arttırmıştır. Rönesans dönemi özelliklerini yansıtan Bacon, bilimlerin geri kalma sebebini, özellikle Ortaçağ felsefe anlayışına yüklemektedir. Dedüktif metodu eleştirip kendi epistemolojisini ortaya koyarak insanların evrene bakış açılarını değiştirmeye çalışmış ve bilim denince akla sadece tabiat-bilim kavramını zihinlere sunmuştur. Böylece Bacon, günümüzdeki bilim ve teknolojinin oluşmasının ve gelişmesinin ilk tohumlarını insan zihnine ekmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of our work is the Bacon?s inductive methot that object to deductive methot that Aristo and his followings has defended. With defending his inductive method Bacon, directing the view of people to the objects, he laid the foundation of developings and mentality of scientific. Clarifying that the main duty of the people is to explore and to understand the universe; so to find the laws, Bacon, for making this duty it is necessary to escape from idols in the mentality and to give value of experiment and observation. Equating to understand the universe with to dominant the universe, Bacon expresses that the first condition of this dominance is to know its own wholeness and to conceive of the general laws. The only way of understanding these laws is the inductive method including to clear the idols in mentalities and without hurrying in arriving to scientific laws. Bacon reflects the importance of experiment, observation, sense datum and mental to his whole ideas. By directing the mentality of people to the scientific mentality, inductive method has reduced the charisma of religion-man, Christian sacred values, church, middle age mentality. It has increased the charisma of empirism, individualism, mental and science. Bacon reflecting the Renaissance features, has charged the reasons of undeveloped science with the understanding of middle age philosophy. He has criticised the deductive method. He has tried to change the view of people for the universe and he has only presented the concept of nature-science. So Bacon has tried to put the first seed of scientific and technologic developments into the mental of man.