Akreditif işleminde akreditif bankasının hukuki sorumluluğu
The liability of issuing bank in documentary credits
  1. Tez No: 162250
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİRÇİVİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HURİYE KUBİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Uluslararası ticarette tacirlerin farklı ülkelerde bulunmaları, güvensizlik yaratmaktadır. Bu güvensizlik duygusu, mesafeli satımların niteliğinden kaynaklanan satıcının malı göndermesine rağmen parayı tahsil edememe riskinden ve alıcının da parayı ödemesine rağmen satıcının malı göndermeme riskinden kaynaklanmaktadır. Bu güvensizlik duygusunu bertaraf eden akreditif işlemi ile bir güven kuruluşu olan bankalar ödemede aracılık etmekte ve dış ticarette gerekli güven ortamı sağlanmaktadır. Akreditif işlemi halikında Türkiye dâhil birçok ülkede kanuni bir düzenleme bulunmamaktadır. Akreditif hakkındaki hukuki kurallar uygulamaya ve MTO'nın düzenlemelerine dayanmaktadır. MTO uygulamanın doğurduğu ihtiyaç nedeniyle birçok ülkede uygulanan birbirinden ayrı düzenlemeleri Yeknesak Kurallar olarak tespit etmiş; ticaretin gelişmesi ile bu kuralları aralıklarla revize etmiştir. Bugün“Vesikalı Krediler İçin Yeknesak Teamüller ve Uygulamalar”başlığını taşıyan 1993 tarihli ve 500 sayılı broşür yürürlükte bulunmaktadır. Akreditif işleminde, işlemin taraflarından akreditif bankasının ve diğer bankaların yükümlülükleri Yeknesak Kurallarda düzenlenmekle birlikte hukukumuzda Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku ile de ortaya çıkmaktadır. Akreditif bankası ile akreditif amiri arasındaki hukuki ilişki vekâlet sözleşmesidir. Bankanın hakları ve borçlan, vekilin hakları ve borçları olarak ortaya çıkmaktadır. İlişkiye muhabir bankanın katılması durumunda da muhabir banka, akreditif amiri açısından akreditif bankasının ifa yardımcısıdır. Tezimizin birinci bölümü, akreditife ilişkin temel açıklamalara ayrılmıştır. Bu kapsamda olmak üzere öncelikle akreditifin tanımı, işleyişi, tarafları ve türleri ele alınmıştır. Ayrıca akreditif işlemine uygulanacak hukuki kurallar tespit edilmiştir. İkinci bölümde öncelikle alıcının (akreditif amiri) ve satıcının (lehtar) yükümlülükleri ve sorumluluklarına değinildikten sonra akreditif bankasının ve işleme katılan diğer bankaların yükümlülükleri ve sorumlulukları incelenmiştir. En son olarak Yeknesak Kurallara göre bankanın sorumlu tutulamayacağı haller incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fact that the merchants reside in different countries causes lack of trust in international trade. The feeling of distrust is derived from the risk of the seller and buyer. Buyer wants to be sure that having shipped the goods he will receive the contract price. The overseas buyer, on the other hand, will be unwilling to pay the contract price until he has some assurance that his seller has shipped the goods. To provide such an assurance the banks act as intermediaries in payment and the necessary security environment is provided in international trade by the payment method called documentary credit. There are no legal regulations about the documentary credit, which is mostly used, in foreign trade, in most of the countries including Turkey. The rules to be applied on documentary credits are based on application and the regulations of International Chamber of Commerce (ICC). ICC acts as regulatory body, which transforms the differently used rules in many countries into Uniform Rules, and these rules are revised many times with the development of foreign trade. The obligations of the issuing bank and the other banks are regulated by Uniform Rules. In addition to this, in Turkish Law, these obligations arise from Civil Law, Law of Obligations and Commercial Law. The legal relationship between issuing bank and the applicant for the credit is a mandate agreement. The rights and obligations of the bank are the rights and obligations of the agent. Whenever an issuing bank uses a correspondent bank, then the correspondent bank is the helper of performance of the issuing bank according to the applicant for the credit. VI