Toplu pazarlıkta muhasebenin rolü
- Tez No: 20912
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Muhasebenin, toplu pazarlıkta karşılaşılan darboğazların aşılmasındaki rollerinin araştırılması ve ölçülü teklif ve istek belirlemedeki yeri çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır,, Çalış mamızın amacı, işçi sendikası ve işverenin toplu pazarlıktaki ka rarlarına temel oluşturacak bilgi gereksinmelerini bel iri emek j bu bilgilerin muhasebe tarafından nasıl üretileceği, iletileceği ve toplu pazarlıktaki kararlarda nasıl kullanılacağına yönelik: bir çerçeve oluşturmaktır» Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, toplu pazarlık ve toplu görüşme süreci analiz edilerek Türkiye'deki toplu pazarlık süreci ele alınmış tır. ikinci bölümde, toplu pazarlıkta rasyonel karar verme açı sından bilginin önemi vurgulanarak tarafların gereksinim duyduk ları bilgiler belirlenmiş ve bu bilgilerin oluşturulmasında ve toplu pazarlıkta alınan kararlarda kullanılmasında muhasebenin rolü açıklanmıştır* Üçüncü bölümde toplu pazarlık sürecinde bilgi açıklama so runu ele alınarak^ tarafların gereksinim duyduğu bilgilerin açık lanmasına yönelik bir çerçeve oluşturulmuştur. Dördüncü bölümde, toplu pazarlıkta alınacak kararlara te mel oluşturacak nicel ve nitel bilgilerin analiz edilmesi ele a- 1 inmiştir. Beşinci bölümde, Laspetkim-İş İşçi sendikası ile Brisa iş letmesinde konunun uygulama boyutu ele alınmış ve incelemelerimi zin bir değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmamız sonuç ve öneriler le tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
JffîSRACT The purpose of this study is to determine required infor mation that based on the decisions on collective bargaining of management and Labor union and to form a framework about how to provide and to use these information in collective bargaining in terms of accounting systems» This study in the direction of these purposes, has been consisted of five chapters. İn the first chapter? Collective bargaining and collective negotiation process has been analysed. İn addition Türkiye collective bargaining system is examined. In the second chapter, required information in collective bargaining decisions have been determined for management and La bor unions o In the third chapter, information disclosure in the col lective bargaining process and the role of accounting in infor*- mation disclosure has been examined. In the fourth chapter, the explained information have been analysed and interpreted for collective bargaining deci sions. In the fifth chapter, an application has been examined in the Laspetkim-İş Labor Union and Brisa Corparation. Finally our study has been completed by conclusion and suggestions.