Toplu iş sözleşmelerinde yürürlük tarihinin geçmişe etkili olarak kararlaştırılması ve uygulama sorunları
- Tez No: 20913
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uzaması ve zaman zaman taraflar arasında uyuşmazlık çıkması, yeni sözleşmenin, önceki sözleşmenin bitiminden sonraki bir tarihte imzalanabilmesi sonucunu doğurmaktadır. Bu durumda da kaçınılmaz olarak yeni sözleşmenin yürürlük tarihi geçmişe etkili olarak kararlaştırılmaktadır. Yapılan kararlaştırma ise uygulamada birçok sorun yaratmaktadır. Çalışmamızın amacı, toplu iş sözleşmesinin yürürlük tarihinin geçmişe etkili olarak kararlaştırıldığı durumlarda, öncelikle, ortaya çıkan sorunları incelemek ve daha sonra bu sorunlara hukuki çözümler bulmaya çalışmaktır. İncelememizin birinci bölümünde, konuya ilişkin yasal düzenleme ile, yapılan kararlaştırmanın hukuki dayanağı, ilkeleri, sebepleri ve kapsamı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise, toplu iş sözleşmelerinde yürürlük tarihinin geçmişe etkili olarak kararlaştırılmasının işçilere ilişkin sonuçları incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca, geçmişe etkili olarak kararlaştırılan toplu iş sözleşmesi hükümlerinin uygulanabilirliğine ilişkin hukuki sorunlar ele alınmış ve bu sorunlara çözümler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The extension of time in collective bargaining procedure and the disputes between the employee and employer parties cause the collective bargaining to be signed after the previous one finishes. In this situation, usually, the validity of the new agreement is decided to begin from a past date, especially from the ending of the old agreement. This decision making causes a lot of problems in practice. The primary aim of this study is to define and examine the problems of backward coverage in collective bargaining agreements. Secondly, to find legal solutions to these problems. In the first chapter of the study, the legal regulations, the principles, the causes and the coverage of this application is analysed. In the second chapter, we dwelled upon the effects of deciding the validity of collective bargaining agreement from a past date on employees. The legal problems to apply the articles which take place in such agreements are also examined in this chapter.