Tam zamanında üretim sisteminde uygulanan maliyet muhasebesi ve başarım değerlemesi
- Tez No: 20911
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
2>VI ÖZET 1980 'li yıllarda ilk olarak Japonya'da uygulanan Tam Zamanında Oretim(TZO) Sistemi, son yıllarda ülkemizde de çeşitli isletmeler tarafından uygulanmaya başlanmıştır, işletmelerin üretim sistemlerini TZO sistemi amaçları doğrul tusunda düzenlemeleri, maliyet muhasebesi sistemi ve basarım değerleme ölçülerinde bazı değişikliklerin yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu değişikliklerin neler olacağı bu çalışmanın konusudur. Bu amaçla birinci bölümde, geleneksel üretim sistemleri ile TZO sistemi uygulaması incelenmiştir. îkinci bölümde, TZO sistemi amaçları doğrultusunda maliyet unsurlarında ve bu unsurların muhasebeleştirilmesinde yapılacak değişiklikler ele alınmıştır. Oçüncü bölümde ise, işletmelerde faaliyet sonuçlarının başarımının ölçümünde geleneksel başarım değerleme ölçülerinde yapılacak değişiklikler ve gereksinim duyulan yeni başarım değerleme ölçüleri ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde, TZO sisteminin ülkemizdeki başarılı uygulayıcılarından biri olan Arçelik A.S-'ndeki TZO sistemi uygulamasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Just-In-Time (JIT) system, which is first applied in Japan in 1980s, is recently being applied by Turkish companies. To arrange their production systems in the direction of JIT systems' objectives, businesses should make some changes in their cost accounting systems and performance measures. What these changes should be is the subject of this study. In chapter one, the applications of traditional production systems and JIT are studied. In chapter two, the changes in cost elements and their recording procedures in the direction of JIT systems' objectives are examined. In chapter three, the changes in the traditional performance measures, which are used to evaluate the results of business activities, and the needs for new performance measures are revealed. Consequently, in chapter four, the application of the JIT system in Arçelik A.ş., one of the successful applicators of JIT in Turkey, is explored.