Türk özel hukukunda tehlike esasına dayanan sorumluluk
Strict liability for dangerous activities under turkish private law
  1. Tez No: 209121
  2. Yazar: DENİZ ERDEMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERAP HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türk Özel Hukukunda Tehlike Esasına Dayanan Sorumluluk adını tasıyan çalısma, yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıs olup, üç ana bölümden olusmaktadır: Birinci bölümde Sorumluluk Kavramı baslıgı altında sorumluluk türlerine ve unsurlarına yer verilmistir. Tehlike Esasına Dayanan Sorumluluk Kavramı baslıklı ikinci bölümde, öncelikle tehlike esasına dayanan sorumlulugun tanımı yapılmıs ve sorumlulugun gelisim süreci aktarılmaya çalısılmıstır. Daha sonra, tehlike sorumlulugunun unsurları açıklanmaya çalısılmıs ve tehlike esasına dayanan sorumlulugun benzer sorumluluk türleri ile karsılastırmasına yer verilmistir. Çalısmanın son bölümünde ise Tehlike Esasına Dayanan Sorumlulugun Düzenlenmesi baslıgı altında çesitli hukuk sistemlerinde tehlike sorumlulugunun düzenlenme sekillerine yer verilmistir. Daha sonra, Türk Hukukunda tehlike sorumlulugu hususunda benimsenmis olan düzenleme sekline deginilerek, özel kanunlarda düzenlenmis tehlike sorumlulugu halleri açıklanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The study named Strict Liability for Dangerous Activities under Turkish Private Law is prepared as a master of laws thesis and is composed of three main parts: In the first chapter named ?Liability Concept?, liability types and their elements are explained. In the second chapter named ?Strict Liability for Dangerous Activities?; firstly, a definition of strict liability for dangerous activities is made and the development process is narrated. Afterwards, the elements of dangerous liability and main differences between dangerous liability and other strict liability types are explained. In the last chapter named ?Regulating Strict Liability for Dangerous Activities?, regulation forms under various law systems are discussed. Afterwards, the regulation form accepted under Turkish Law is explained and related provisions created under special codes are discussed.