Teachers and students perceptions of teacher motivational behavior
Öğretmenlerin ve öğrencilerin güdüleyici öğretmen davranışları hakkındaki algıları
- Tez No: 209120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. JODEE WALTERS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalısmanın amacı, ngilizce ögretmenlerinin ögrencileri güdülemek için sınıfta yaptıgı güdüleyici davranıslar konusunda ögretmen ve ögrenci algılarını arastırmaktır. Ayrıca çalısma, ögretmen ve ögrencilerin algıları arasındaki ve bu algılarla literatürde dikkat çekilen noktalar arasındaki iliskiyi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Katılımcılar, Erciyes Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda (EU YDYO) 2006? 2007 bahar döneminde iki farklı seviyede ngilizce ögreten yedi ögretmen ve onların yedi sınıfındaki 138 ögrencidir. Ögretmenlerin sınıfta yaptıgı güdüleyici davranıslar hakkında veri toplamak için literatürden alınmıs güdüleyici davranıslardan olusan bir tablonun rehberliginde her bir ögretmenin üçer dersi gözlenmistir. Ayrıca, ögretmenlerin kendi davranısları ile ilgili algıları ve kendi davranıslarından hangilerini güdüleyici buldukları ile ilgili derinlemesine bilgiler elde edebilmek amacıyla ögretmenlerle mülakatlar yapılmıstır. Ardından, ögretmenlere literatürden alınmıs 56 güdüleyici davranısı 5'lik Likert skalada güdüleyicilik dereceleri açısından degerlendirdikleri bir anket verilmistir. Bu anket ayrıca çalısmaya katılan ögrencilere de verilmistir. Birinci arastırma sorusunun cevabını arayan ve ögrencilerin hangi ögretmen davranıslarını güdüleyici buldukları hakkındaki bu anket, dört bölümden olusmaktadır. Anketin amacı, ögrencilerin hem literatürden alınan güdüleyici ögretmen davranısları ile ilgili algıları hakkında genel veriler toplamak, hem de onları güdüleyen ve güdülerini azaltan ögretmen davranısları hakkındaki kendi fikirlerini almaktır. Verilerin analizi, ögretmenlerin ve ögrencilerin güdüleyici ögretmen davranısları ile ilgili algılarının, bazı farklılıklara ragmen benzer oldugunu ortaya çıkarmıstır. Hem ögretmenler hem de ögrenciler iyi bir ögretmen-ögrenci iliskisinin ve ögretmenlerin arkadasça ve destekleyici olmalarının en güdüleyici davranıslar oldugunu düsünmektedirler. Diger taraftan, ögretmenler ögrencileri daha çok çalısmaları konusunda tesvik etmenin ve önceden belirlenmis bir amaca dogru çalısmalarını istemenin ögrencileri güdüleyici oldugunu düsünmelerine ragmen, ögrenciler bu davranısları ögretmenler kadar güdüleyici bulmamıslardır. Bunlara ek olarak, literatürde ögrencilerin kendi kendilerine çalısmalarının güdülenmeye olan etkisine verilen öneme ragmen, ögrenciler kendi kendilerine çalısmaları ile ilgili davranısların güdüleyici olduklarını düsünmemisler ve ögretmenler de yapılan mülakatlarda ögrencilerin kendi kendilerine çalısmalarının önemine deginmemislerdir. Bu çalısmanın bulguları ögretmenlere güdüleyici ögretmen davranısları konusunda ögrencilerin düsünceleri ile ilgili fikirler vereceginden, ögretmenler için faydalı olabilir. Ögretmenlerin ögrencilerinin güdüleyici ögretmen davranıslarını nasıl algıladıklarının farkında olmaları, onlara sınıftaki davranıslarının etkilerini düsünmeleri konusunda yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate teachers? and students? perceptions of the motivational behaviors that English teachers in general perform in the classroom. Additionally, the study attempted to explore the relation between students? and teachers? perceptions, as well as their relations to what has been pointed out in the literature. The participants were seven teachers who taught at two different levels, pre-intermediate and upper-intermediate, and their 138 students from seven classes, during the spring term of the 2006-2007 academic year in Erciyes University School of Foreign Languages (EU SFL). Three classes of each teacher were observed to gather data on their observed motivational behaviors in the classroom, with the guidance of a checklist of motivational behaviors compiled from the literature. In addition, semi-structured interviews were conducted in order to gather more in-depth information about the teachers? perceptions of their own behaviors, and which of their behaviors they identify as motivating. Then, they were given a questionnaire in which they rated 56 motivational behaviors from the literature on a 5-point Likert scale. The questionnaire was also administered to the participant students. The student questionnaire consisted of four parts, reflecting the first research question, regarding what teacher behaviors the students find motivating in the classroom. The aim of the questionnaire was to gather a picture of the perceptions of the students towards teacher motivational behaviors derived from the literature, as well as their own ideas regarding teachers? behaviors that motivate and demotivate them. The analysis of the data revealed that the teachers? and the students? perceptions of motivational behaviors are similar, although there are some mis-matches. Both the teachers and the students think that a good teacher-student relationship and teachers? being friendly and supportive are the most motivating behaviors. On the other hand, although the teachers find encouraging students to try harder and asking them to work toward a pre-determined goal motivating, the students do not find these behaviors as motivating as the teachers do. Furthermore, despite the emphasis given on the effect of learner autonomy on motivation in the literature, the students do not find the items concerning autonomy very motivating, and the teachers did not emphasize the effect of learner autonomy on language learning during the interviews. The findings of the study might be beneficial for teachers as they will gain an insight into their students? beliefs about the motivational behavior of teachers. Teachers? awareness of how their students perceive teacher motivational behavior may help them in considering the effects of their actions in the classroom.