Uluslararası rekabet gücü ve çin
International competition capability
  1. Tez No: 209122
  2. Yazar: AHU COŞKUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YEŞİM REEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalı ???? mada rekabet ve uluslararası rekabet gücü kavramının teorideki açıklamalarına yer verilerek uluslararası rekabet gücü kazanmada etkili olan teoriler incelenmi ???? tir. Ülkelerin uluslararası rekabet gücünü artırmada insan gücü ve maliyetleri, devlet te ???? vikleri, yatırımlar, uluslararasıla ???? ma ve dı ???? ticaret oranları,altyapı, e ???? itim, bilim ve teknoloji gibi unsurlar önem ta ???? ımaktadır. Ara ???? tırmada günümüzde uluslararası rekabet gücünün belirlenmesinde kullanılan kriterler ele alınarak ülkelerin uluslararası rekabette gücü analizleri incelenmi ???? tir.Günümüzde ülkelerin uluslararası alanda rekabet etmekte zorlandı ???? ı ülkelerden biri de Çin'dir. Örnek ülke olarak ayrıntılı incelenen Çin'in uluslararası rekabet gücünün ölçümünde kullanılan kriterler baz alınarak analizi yapılmı ???? tır. Çin'in yıllar itibariyle artan ekonomik performansının nedeni 1970'li yılların sonlarında ba ???? layan ve ülkede düzenli olarak uygulanan ekonomik reformlara dayanmaktadır. Bu reformların temelinde yatan dı ???? a açılma politikası sayesinde Çin günümüzde uluslararası piyasaları tehdit edecek boyutlarda geli ???? mi ???? tir. Çin'de dü ???? ük i ???? gücü maliyetleri ve yatırımı te ???? vik eden vergi uygulamaları da uluslararası rekabette avantaj sa ???? layan di ???? er unsurlardır. Sonuç olarak ülkelerin uygulayaca ???? ı düzenli yapısal reformların yanı sıra dü ???? ük i ???? gücü maliyetleri, yatırımı te ???? vik eden vergi uygulamaları da uluslararası rekabette avantaj sa ???? layan unsurlardır.
Özet (Çeviri)
Theories that are effective in gaining international competitive capacity have been analysed within this study giving part for the theoretical explanations of competition and international competitive capacity . Elements like manpower and its costs, state incentives, investments, internationalization and foreign trade ratios, infrastructure, education, science and technology bear importance in increasing international competitive capacity of countries. Criteria used to determine the international competitive capacity today are evaluated and international competitive capacity of countries analysed within this study. China is one of the countries other countries have problem in competitive capacity nowadays. Taking the criteria used to measure the international competitive capacity of China which was analysed as the sample country as basis analysis of it was done. The reason for the increasing economical performance of China stems from the economical reforms started towards the end of 1970s and implemented regularly in the country. Due to opening out policy which lies under these reforms China has developed so much that it can threaten international markets nowadays. Low labour costs in China and taxation applications that foster investments are some other elements that provide advantage in the competition. As a result low labour costs and taxation applications that foster investments along with regular structural reforms to be applied by countries are the elements that provide advantage in international competition.