Türk Hukukndaki kusursuz sorumluluk ve tehlike sorumluluğu halleri
The cases of defectless responsibility and danger responsibility in Turkish Law
- Tez No: 253105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. REFİK KORKUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Türk Hukukunda, sorumluluk hukuku kurallarının kusur esasına dayandırılması uzun yıllar insanların ihtiyacına cevap vermesine rağmen gelişen teknoloji ve sanayi ile birlikte ortaya çıkan ihtilafların çözümünde salt kusur prensibinin uygulanması yetersiz kalmaya başlamış, kusura dayanan sorumluluk hallerinin yanında kusura dayanmayan sorumluluk hallerini de düzenleme ihtiyacı doğmuştur. Bu düzenlemelerin bir kısmı Türk Medeni Kanununda, bir kısmı Borçlar Kanununda, bir kısmı da özel kanunlarda yapılmıştır.Bu nedenle tez çalışmasının ana konusunu; sorumluluk hukuku, kusursuz sorumluluk ve tehlike sorumluluğu hallerinin ayrımı ve Türk Hukukundaki yerinin incelenmesi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkish Law, although the fact that the principles of liability law have been based on the defect basis for years has met people?s requirements, it has started to become inadequate in resolving controversies emerging through development of industry and technology. Accordingly, the need to arrange liability situations not based on defect besides those based on defect has asisen. Some of these regulations have been involved in Turkish Civil Code, some in law of obligations, and some in privately designed laws.Therefore, the main subject of this thesis is to distinguish between defectless responsibility and danger responsibility in liability law, and to investigate their place in Turkish Law.