Ortaöğretim kurumlarında hizmet üretiminin maliyetlendirilmesi ve avcılar ticaret meslek lisesinde bir uygulama
Costing of the service given at middle high schools, and an application at avcilar commercial-vocational high school
- Tez No: 209123
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Egitim; belirli bir süreç ve ortam içerisinde bilginin, zekânın ve bireysel yeteneklerin ögretimi ve gelistirilmesi faaliyetidir. Egitim ögretimi de içerisine alan genis kapsamlı bir süreçtir. Maliyet ise; belli bir amaca ulasmak veya herhangi bir varlıgı elde edebilmek için katlanılan fedakârlıkların parasal degerlerinin toplamı olarak ifade edilmektedir. Egitime yapılan yatırımların ve maliyetlerin sistemli bir sekilde tespit edilmesi, gerek bu unsurların verimliligi açısından (fayda-maliyet), gerekse de hükümetlerin izleyecegi egitim sistemleri ve politikaları açısından önemlilik arz etmektedir. Yapılan bu çalısmada, kamuya ait mesleki bir ortaögretim kurumunda, egitim ve ögretim hizmetlerinden yararlanan ögrencilerin, egitim ve ögretim dönemi boyunca, kamuya olan maliyet türleri ve tutarları bulunarak, belirlenen maliyet yerlerine birinci, ikinci ve üçüncü dagıtım uygulanmak suretiyle, kamuya olan maliyeti, toplam ve birim (ögrenci) maliyet olarak tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
Education is an activity related to teaching and improving of the knowledge, understanding and the individual skills during a definite period and at a definite media. Education is a comprehensive process which also includes the teaching activities. But the cost is described as the total of the financial values of the self-sacrifice to reach a certain goal or to get a possession. Both in terms of productivity of those elements (benefit-cost) and in terms of educational systems and policies which should be followed by the goverments; it is very important to detect systematically the investments and costs serve to education. In this study, costs of the students who are having the advantages of the education and teaching facilities at a vocational high school belonging to the government, have been detected in the total and unit (student) costs as specifying the type of the costs and amounts and applying the first, second and the third distribution to the places of the costs during the education and teaching period.