5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda işkence suçu
The crime of torture in the Turkish Criminal Law by the rule no.5237
  1. Tez No: 209134
  2. Yazar: SEVİ BAKIM
  3. Danışmanlar: PROF. NUR CENTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
En agır insan hakları ihlallerinden olan iskence insanlık tarihinin baslangıcından günümüze degin uygulanan insanlıgın çözemedigi bir sorun olarak güncelligini korumaktadır. skence kavramı ile kisinin fiziki olarak, resmi kisilerin elinde bulundugu sırada, bu kisiler tarafından belirli bir amaca yönelik ve bilinçli olarak uygulanan acı ve ıstırap veren hareketlerle kisinin iradesinin yok edilmesi kastedilmektedir. nsan haklarını korumak için ulusal düzeyde çıkarılan kanunlar iskenceyi önlemede yetersiz kalınca uluslararası andlasmalarla iskence yasaklanıp denetleyici nitelikte uluslararası koruma mekanizmaları kurularak iskence önlenmeye çalısılmıstır. Türkiye, mevzuatında iskence yasagı ile ilgili çok sayıda düzenleme yapmasına, uluslararası birçok sözlesmeye taraf olmasına, insan hakları hukukunun kurumsallastırdıgı mekanizmaların denetimine tabi olmasına ragmen, basta AHM'nin Türkiye aleyhine verdigi kararlar olmak üzere, ulusal ve uluslararası kurumların Türkiye'deki iskence uygulamaları hakkında somut verilere dayanarak düzenledikleri raporlarla ülkemizdeki iskence gerçegi tespit edilmektedir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 94. maddesi ve 95. maddesinde yer alan en önemli insan hakları ihlallerinden olan iskence suçunu inceledigimiz çalısmamızda, iskence suçunun uluslararası belgelerde düzenlenmesine deginildikten sonra, iskence suçunun Türk Ceza Hukuku sisteminde hukuki olarak incelenmesi yapılmıstır. Tezimizde, Yargıtay kararlarından Avrupa nsan Hakları Mahkemesi ve Komisyonu kararlarından, uluslararası ve ulusal kurumlar tarafından düzenlenen raporlardan yararlanılmıs ve iskencenin önlenmesine iliskin önerilere yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Torture, which is one of the most serious violations to human rights has been present since the beginning of humanity and has been a current problem, humanity has not been able to solve. By the torture concept it?s meant that human being?s volition being destroyed towards an objective and by applying intentionally painful and suffering acts by official people, while he is being physically kept by these people. Torture has been tried to be prevented by prohibiting torture with international conventions and establishing inspective international protection mechanisms when national laws were insufficient to prevent torture. Although Turkey, has made a lot of regulations about the prohibition of torture in its instruments, has been a party in many international conventions, has been under control of mechanisms institutionalized by the law of human rights, national and international institutions? reports based on concrete datum about torture acts in Turkey, especially European Court of Human Rights? (ECHR) verdict aganist Turkey, determine torture truth in our country. One of the most important violations to human rights, torture, is examined in the Articles 94 and 95 of the Turkish Criminal Law, No. 5237. In our study, we review arrangement of torture crime in international instruments and explain torture crime in Turkish Criminal Law in legal point of view. In our thesis, we used decisions of the Yargıtay (Turkish high council for civil judiciary), decisions of the European Human Rights Court and Council, reports presented by international and national institutions and provide suggestions to prevent torture.