Türk Ceza Kanunu'nda kasten yaralama suçu
The crime of intentional injury in the Turkish Penal Code
- Tez No: 896833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmanın konusu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen kasten yaralama suçudur. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kasten yaralama suçunun tarihsel gelişimi; Roma Hukuku Dönemi, İslamiyet Öncesi Dönem, İslam Hukuku Dönemi, Tanzimat Dönemi, 765 sayılı Türk Ceza Kanunu dönemi başlıkları ile incelenmiştir. Kasten yaralama suçunun karşılaştırmalı hukuk bakımdan incelenmesi; İngiliz Hukuku, Alman Hukuku, Avusturya Hukuku ve İtalyan Hukuku bakımından incelenmiştir. Kasten yaralama suçunun uygulamada benzer özellik gösterdiği; cebir suçu, işkence suçu, eziyet suçu kısaca açıklanarak, kasten yaralama suçundan ayrıldığı noktalar vurgulanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde kasten yaralama suçunun unsurlarına yer verilmiştir. Kasten yaralama suçunun unsurları tipiklik unsuru ve hukuka aykırılık unsuru olarak iki bölümde incelenmiştir. Tipiklik unsuru içerisinde suçun maddi unsurları ve manevi unsurları incelenmiştir. Kasten yaralama suçunun maddi unsurları incelenirken netice unsuruna dikkat çekmek ve fiil unsurunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla netice unsuru, fiil unsurundan önce ele alınarak açıklanmıştır. Bu bölümde tipiklik unsurundan sonra hukuka aykırılık unsuru açıklanmıştır. Hukuka aykırılık unsurunun içerisinde son dönemlerde doktrinde tartışma konusu olmuş; tedip hakkı, sportif faaliyetler, sünnet ve hekimin sorumluluğu konularına ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise suçun nitelikli halleri, özel görünüş halleri ve yaptırımı incelenmiştir. Tüm bölümlerde Yargıtay kararları örnek gösterilerek açıklanmak istenen hususlar daha somut hale getirilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise kasten yaralama ile ilgili özellikle tartışmalı konulara dair önerilere yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation is the crime of intentional injury as regulated in the Turkish Penal Code No. 5237. The dissertation consists of three sections. In the first section, the historical development of the crime of intentional injury is examined under the following headings: the Roman Law Period, the Pre-Islamic Period, the Islamic Law Period, the Tanzimat Period, and the period of the former Penal Code No. 765. The examination of the crime of intentional injury from a comparative law perspective has been conducted under the headings of English Law, Austrian Law, and Italian Law. The crimes that are similar in practice to intentional injury, such as the crime of coercion, the crime of torture, and the crime of torment, are briefly explained, with emphasis on the points where they differ from the crime of intentional injury. The second section of the dissertation addresses the elements of the crime of intentional injury. The elements of the crime are examined in two parts: the element of typicity and the element of unlawfulness. Within the element of typicity, the material and mental elements of the crime have been examined. When examining the material elements of the crime of intentional injury, the result element has been addressed first, in order to highlight it and facilitate a better understanding of the act element. In this section, after discussing the element of typicity, the element of unlawfulness is explained. The element of unlawfulness includes detailed discussions on recent doctrinal debates, such as the right of correction, sports activities, circumcision, and the responsibility of health care professionals. The third section of the dissertation examines the qualified forms of the crime, special appearances, and the penalties. In all sections, the issues being explained have been made more concrete by providing examples from Supreme Court decisions. The conclusion section includes recommendations on particularly contentious issues related to intentional injury.