Türk Ceza Hukukunda çocukların cinsel istismarı suçu
The crime of sexual abuse of children in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 908976
  2. Yazar: YASİN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET ABANOZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Ceza Kanunu'nun ikinci kitabının ikinci kısmı olan“kişilere karşı suçlar”ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar bölümünde düzenlenen TCK m.103.“çocukların cinsel istismarı”suçunun incelenmesidir. Bu çalışma kapsamında, çocuk ve istismar kavramları incelenmiş, çocukların cinsel istismarının nedenleri değerlendirilmiş, çocuklara karşı gerçekleştirilen cinsel istismarın ceza hukuku bağlamında tarihsel gelişimi incelenmiş, uluslararası belgelerde çocuk haklarının korunması süreci ve karşılaştırmalı hukuk kapsamında başta Singapur, Peru, İsveç Almanya gibi ülkelerin çocuk istismarı suçlarını nasıl düzenledikleri değerlendirilmiştir. 765 sayılı Eski Türk Ceza Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda çocuklara karşı gerçekleştirilen cinsel suçların karşılaştırılması yapılmış ve akabinde suçun maddi unsurları, manevi unsuru, hukuka aykırılık unsuru, kusurluluk, suçun özel görünüş biçimleri, yaptırım, zamanaşımı ve yargılama usulleri incelenmiştir. Son olarak, çocukların cinsel istismarı suçunun kasten yaralama suçu, cinsel saldırı suçu, reşit olmayanla cinsel ilişki suçu, cinsel taciz suçu, işkence suçu, insanlığa karşı suçlar, müstehcenlik suçu, hayasızca hareketler suçu ve fuhuş suçu ile karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Article 103 of the Turkish Penal Code, which is part of the second book, second section, and specifically covers the chapter on“crimes against personal inviolability,”particularly focusing on sexual offenses. Within this study, concepts such as children, sexuality, and abuse are explored. The causes of child sexual abuse are evaluated, and the historical development of sexual abuse against children in the context of criminal law is analyzed. The process of protecting children's rights in international documents is reviewed, and a comparative analysis is conducted on how various countries, including Singapore, Peru, Sweden, and Germany, regulate crimes related to child abuse. The study also compares child sexual offenses under the former Turkish Penal Code (Law No. 765) and the current Turkish Penal Code (Law No. 5237). It further examines the material elements, moral elements, unlawfulness elements, specific forms of the offense, sanctions, statutes of limitations, and procedural aspects related to the crime. Additionally, the study compares the crime of child sexual abuse with other offenses, such as intentional injury, sexual assault, sexual intercourse with a minor, sexual harassment, torture, crimes against humanity, obscenity, indecent acts, and prostitution.