19.yy.'da Adapazarı'nın sosyo-ekonomik yapısı
Social and economic structure of Adapazari in 19th century
- Tez No: 209140
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLFETTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
19. yüzyılda Adapazarı'nın sosyo-ekonomik yapısının ortaya konulmaya çalışıldığı bu çalışma Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunan Temettuat Defterleri, Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşiv belgeleri ve Milli Kütüphane'de bulunan İzmit Şer'iyye Sicilleri'ne dayandırılmıştır. Çalışma idari, adli, sosyal ve ekonomik olmak üzere dört bölümde işlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre Adapazarı 19.yüzyıl ortalarından itibaren şehirleşme temayülü göstermiş, yüzyılın sonlarına doğru ise Balkan ve Kafkaslardan gelen göçlerin nüfusu artırmasıyla birlikte bu süreci hızlandırmıştır. I.Dünya Savaşına kadar Müslümanlarla gayr-ı müslimler bir arada yaşamışlar, savaş şartları gereği gayr-ı müslimler göç edince şehrin tamamı Müslümanlaşmıştır. Osmanlıların bölgeyi ele geçirmesinden itibaren bir pazaryeri olarak kurulan şehir tarihi boyunca bu özelliğini korumuş ve özellikle ürettiği tarım ürünleri ile başkent İstanbul'dan başka bölgenin beslenmesinde de önemli katkıda bulunmuştur. Kaza merkezinde esnaflık ağırlıktayken köylerde tarım ve hayvancılık temel ekonomik faaliyet olmuştur. Hemen herkesin toprağı vardır. Geç gelişen bir Osmanlı şehri olmasına rağmen sosyal kurumları özellikle de vakıfları ve camileri bakımından da zengin bir şehirdir Adapazarı. Farklı zamanlarda çok fazla göç almış olan şehirde uzun süre asayiş sorunları baş göstermiş olsa da Adapazarı Marmara Bölgesinin ve Türkiye'nin en önemli şehirlerinden birisi olmuştur ve bu durum halen devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which is based on judicial record book of İzmit in the National Library, the income record book(Temettuat) in Ottoman Archives of The Primeministry, aims to introduce socio-economic structue of Adapazarı in the 19 th century. The study is divided into four parts as; social, economic structure and administrative, judical. According to the datas, Adapazarı has started to become urbanized since the middle of 19 th century and this process has gained speed with the increase of the population as a result of immigration from the Balkans and the Caucasus in the late 19 th century. Until the world war 1, Muslims lived with Non-Moslems. After Non- Moslem had immigrated because of the war conditions, the city completely became Muslim. The city which was settled as a bazaar since the Ottomans conquered this region maintained this feature thoughout its history and it contributed to nourishment of the region including the capital city, İstanbul, especially with its agriculture products in the town centre, people were mostly tradesmen whereas in the villages agriculture and stock raising were the main economical activities. Most people had fields. Although Adapazarı was a lately developed Ottoman city, it is a city rich in social institutions especially Waqves and Mosques. Inspite of public security problems appeared because of the immigrations into the city, Adapazarı has been one of the most important cities in Marmara region and Turkey and this situation still carries on.