Türkiye'de serbest bölgeler ve vergi teşvikleri
- Tez No: 20915
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Serbest bölgeler; çeşitli ekonomik amaçlarla, bulundukları ülkenin gümrük sınırları dışında sayılmak ve ek bazı teşvikler sağlanmak suretiyle, belirli ticari, sınai ve hizmet faaliyetlerinin yapıldığı sınırlandırılmış alanlardır. Dünya ekonomisi içinde oldukça önemli bir yer tutan serbest bölgeler, ilkçağlardan beri gelişimini sürdürerek bugün tüm Dünya ticaret hacminin % 9 'unun gerçekleştirildiği, sayıları 400 civarında olan ve toplam 6 milyon kişiye istihdam olanağı sağlanan ekonomik unsurlar haline gelmişlerdir. Türkiye'de de 1920 'li yıllardan beri var olan serbest bölge kurma çabaları, 1985 yılında 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanununun yürürlüğe girmesiyle hızlanmış ve bugüne kadar 5 serbest bölge faaliyete geçmiştir. Buna ilaveten 4 serbest bölgenin de kuruluş çalışmaları sürdürülmektedir. Serbest bölgelerin cazip hale getirilerek yatırımcıların buralara çekilebilmesini sağlamak amacıyla da çeşitli teşvik araçları kullanılmaktadır. Bunların başında serbest bölgelerin, bulundukları ülkelerin gümrük sınırları dışında sayılmaları suretiyle ithalde alman gümrük vergi, resim, harç ve fonlardan muafiyet ile gelir ve kurumlar vergileri muafiyeti gelmektedir. Bu bölgelerdeki altyapı olanaklarının genişliği ve bürokrasinin azlığı da çekiciliği artıran unsurlardır. Dünyanın diğer ülkelerinde uygulanan teşviklerle kıyaslandığında, ülkemizde oldukça kapsamlı bir teşvik sisteminin bulunduğu görülmektedir. Gerek bu teşvik sisteminin etkin bir biçimde uygulanması, gerekse serbest bölge olgusunun daha iyi anlaşılmasıyla Türkiye'de serbest bölgeler gelişimini sürdürmekte ve Dünya ekonomisi içindeki yerlerini almaktadırlar. 111
Özet (Çeviri)
Free zones are restriced areas in vvhich specific commercial, ındustrial and other econonıic operations are performed. Application of free zones rely mustly on economic goals. Free zones have cjuite important place in the World economy. They hav been developed since the beginning of vvorld tracle and today the number of free zones amounted to 400. Six million people are employed and 9% of World trade capacity is realised in free zones ali över the World. There have been di ff e ren t efforts to establish free /öne in Turkey since 1920's. in 1985, Free Zones Act (Nü. 3218) came into place and since then, five free zones have been active and four other are under constructions. in order to make free zones attractive places, various incentives, such as customs exemptions and corporate and personal tax exemptions er used. There are depeloped infrastructure facilities and little bureaucray in free zones. Turkey have a better incentive system than many other countries. Free zones of Turkey have been developing and taking their places in the World Economy.