Normal ve büyükşehir belediyelerinde belediye gelirlerinin durumu
  1. Tez No: 20916
  2. Yazar: MERYEM YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Toplu yaşamak zorunda kalan insanlar, kendileri için elverişli gördükleri alanlarda toplanıp, ortak çıkarlarını korumak üzere örgütlenirler ve komünleri kurarlar. Toplu yaşamanın biçim ve boyutları değiştikçe bu örgütler bir araya gelmeye başlarlar ve böylece devletin temellerini atarlar. Devletin bir merkezden yönetiminde çıkan zorlukların giderilmesi ve o belde halkının kendi yönetiminde söz sahibi olabilmesi için o beldelere yönetsel bazı haklar verilir. İlk mahalli idareler, devletin birtakim idari yetkilerini belde halklarının kurdukları örgütlere bırakmasıyla kurulmuştur. Türkiye'de Tanzimattan sonra pek çok çalışma yapılmasına rağmen bugünkü anlamda ilk belediyeler 1930 yılında kurulabilmiştir. Belediye, Belediye Kanunu'nunda“beldenin ve belde halkının müşterek mahiyetteki ihtiyaçlarını tanzim ve tesviye ile mükellef tüzel kişilik”olarak tanımlanır. Yani belediyenin amacı belde halkına hizmet etmektir. Bu hizmetler ise belde halkının yol, su, kanalizasyon, ulaşım, kültür, imar ve bayındırlık v.b. hizmetlerdir. Hizmet yapabilmek belli gelirlere sahip olmakla mümkündür. 1981'e gelinceye kadar çok az bir gelir ile hizmet sunmaya çalışan belediyelerin bu dönemden sonra çıkarılan kanunlarla gelir kaynaklan artırılmıştır. Aşın nüfus yoğunluğunun sebep olduğu genişleme belediye hizmetlerine olan talebi artırmıştır. Özellikle Ankara, İstanbul ve Izmir gibi kentlerde artan nüfusun ihtiyaçlannın giderilmesi ve bu iş için kaynak bulunması problemleri onaya çıkardı. Belediye Kanunu'ndaki dar anlamda belediye kavramına sığmayan bu belediyelerde Büyükşehir Belediyesi kuruldu. Bu belediyelere, normal belediyelere nazaran görecekleri ek hizmetler için ek kaynaklar sağlanmıştır. Normal ve büyük şehir belediyelerin gelirleri ise GBVG'nden alman paylar, kendi kaynaklanndan sağladıklan vergiler, harçlar, harcamalara katılma paylan, işletme karlan ve borçlardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The men have to live in a society, and this necessity was forced them to establish their communities. While the style and the dimensions of social life has changed in a historical stage, those organizatisations have come together and formed the modern state. To prevent the inconvenient ways of central government, some administrative rights have given to those cities. The first local governments has formed by transferring some administrative rights from state to local organizations. There were many attempts to form the local governments in Turkey after“Tanzimat”, however the first modern municipalities were established in 1930. The term“municipality”is discribed as“the legal person which is obliged to supply the municipal undertakings”, in the Act of Municipality. The municipal undertakings are the services like the supply of water, train and bus services, sewerage systems, cultural services and public improvements. It is very clear that there is a need of revenue to offer all of those services. However, the municipalities have insufficient revenue sources till 1981. After that time the revenue sources of the municipalities have increased by promulgating some new acts. On the other hand, the demand to the municipal undertakings has also increased because of the population growth. Especially in the cities like Ankara, Istanbul or Izmir the need for additional revenue is a vital problem. To solve that problem the Great City Municipalities have formed some additional revenues have given to them. The aim of this thesis is to analyse those, additional revenues and the normal revenues like taxes, charges and the duties.