Ekonomi basınında sendikasızlaşmanın etkileri ve bunun muhabir profili üzerindeki yansıması
The effect ununization in press business sectoron on economy reporters'profiles
  1. Tez No: 209159
  2. Yazar: AYLİN LÖLE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türkiye'nin dışa açılma politikasıyla birlikte tanıştığı borsa, faiz, döviz, hisse senedi, tahvil, bono gibi kavramları anlama ve alternatif yatırım araçlarına yönelme konusundaki `yol gösterme' ihtiyacından doğan tek sütunluk ekonomi haberleri günümüzde gazetelerin manşetleri ve ana haber bültenlerinin ilk sırasında yer almaktadır. Ekonomi haberciliğinin bu denli etkin olduğu günümüzde, ekonomi gazetecilerinin profili de büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda: tez çalışmasında, 13 günlük gazetenin ekonomi servisleri ile 5'i aylık, 3'ü de haftalık olmak üzere toplam 8 ekonomi dergisinde çalışan gazetecilerin profilleri incelenmekle kalmayıp, `sektörün' gidişatına ilişkin veriler de derlenmiştir. Yakın bir gelecekte iletişim fakültelerinden mezun olan gençlerin özellikle ekonomi basınında başta iktisat/işletme fakülteleri olmak üzere diğer dallardan mezun olanların haksız rekabetine uğrayacağı, bu konuda istihdam sıkıntısı yaşayacağı ve göreceli olarak iletişim fakültelerinin daha ucuz işgücü olarak sınıflandırılacağı iddiaları farklı platformlarda dile getirilmektedir. Bu tez çalışması, söz konusu iddialar karşısında bir yandan ekonomi basınında değişen muhabir profilini ortaya koyarken, diğer yandan da bunun sendikal örgütlenmedeki etkilerini de rakamlarla ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The single column economy news which occured with the necessity of `leading? on understanding and finding the alternatives of the concepts like stock exchange, interest, exchange, growth stock, depenture, bond take places in newspapers? headlines and the first place in prime news reports. The profiles of economy reporters become important beside the fact that economy reporting is so affective today?s world. In this respect: in this study, not only studying of the profiles of reporters in economy services of thirteen daily newspapers; the five monthy, the three weekly totally eight econoy magazine; and also collecting of the data connected with the `cource? of the sector are done. They are mentioned on the different platforms as claims, that in the near future, the young people graduated from the communication faculties will see the competition of the ones who graduated from the other branches especially economy/administration faculties against themselves; they meet the problem of employment and relatively been classified as cheaper labor. This thesis has been prepared to manifest the changing profile in the economy press; and to introduce the effects of this in the union organization with the figures.