Türkiye basınında 1939 yılından 1950 yılına kadar Cumhuriyet Halk Partisi içinde Demokrat Partinin doğuşu
The Formation of DP in CHP in Turkish press in the period from 1939 to 1950
- Tez No: 135141
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZGİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
215 TÜRKİYE BASININDA 1939 YILINDAN 1950 YILINA KADAR CUMHURİYET HALK PARTİSİ İÇİNDE DEMOKRAT PARTİNİN DOĞUŞU 1939-1950 Yıllan arasında Cumhuriyet Halk Partisi içinde Demokrat Partinin doğuşunu incelediğim çalışmada, Cumhuriyet,Vatan, Ulus, Zafer, Yeni Sabah ve Vakit gazetelerinde yer alan haber ve yorumlar esas alınmıştır. Gazetelerin dışında döneme ait yazılı hatıralardan da faydalanılmıştır. Tez, giriş bölümü dışında dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İsmet İnönü'nün İstanbul Üniversitesi açılışında yaptığı konuşmadır, 2. Dünya Savaşı'mn getirdiği ekonomik sıkıntılardan, Varlık Vergisi ve Toprak reformu hakkında bilgi verilmektedir. Liberal ekonomi görüşleri, Din ve vicdan hürriyeti hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde, Cumhuriyet Halk Partisi içindeki hizip ve Demokrat Partinin kuruluşu üzerinde durulmaktadır. 2. Dünya Savaşı'mn sonucunda demokrasi ve insan haklarının kazanması üzerinde durulmaktadır. Sovyetler Birliği 'nin Türkiye üzerindeki istekleri hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde, 12 Temmuz 1947 Beyannamesi ve Cumhuriyet Halk partisinin politikasındaki yumuşamadan bahsedilmektedir. Üniversite, basın ve Sendikalar kanunu hakkında bilgi vermektedir. Demokrat Partinin 1950 yılma kadar yaptığı demokrasi mücadelesinden bahsedilmektedir. Dördüncü bölümde, 14 Mayıs 1950 seçimleriyle Demokrat Partinin iktidara gelişinden ve Türkiye'nin dış politikası hakkında bilgi verilmektedir Beşinci bölümde, İsmet İnönü'nün İstanbul üniversitesindeki konuşması, Demokrat Partinin kuruluşu ve Demokrat Partinin iktidara gelişi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
216 THE FORMATION OF DP IN CHP IN TURKISH PRESS IN THE PERIOD FROM 1939 TO 1950 This thes is which I researched the forming of DP in CHP, in Cumhuriyet newspaper between 1939 and 1950, the news and comments which were published in Cumhuriyet, Vatan, Ulus, Zafer, Yeni Sabah and Vakit newspaper are mainly used as sources. Except for newspapers, I also made use of written memories belong, to that period. This thesis consists of three parts apart from introduction. The first parts is about İsmet İnönü' s speech during the opeing of İstanbul Universty. In this part, it is given information about the trouble that the 2nd world war caused, wealth tax and land reform. İn addition to these, it gives information about liberal economy, regilious and conscience freedom. The second part is about controversial thoughts in CHP and the foundation of DP human rights and democracy which resulted from the end of the world war II, is emphasized in this part. The longing of soviet union for Turkey is also explained. The third part is about 12 July 1947 declaration and how the sharpness in CHP' s political ideas were softened. İt gives information about universities, press and trade union law. The democratic struggle of DYP until 1950 is emphasized. The fourth part is about DYP wich became the government as a result of 14th may 1950 elections, and the foreign policy of Turkey.217 İn the fifth part, İsmet İnönü's speech at İstanbul university, the foundation of DP and how it became the power in the goverment are researched.