Fârâbî'nin epistemolojisinde kesinlik problemi
The problem of certitude in Fârâbî's epistemology
  1. Tez No: 209160
  2. Yazar: MEHMET ÖZTURAN
  3. Danışmanlar: PROF. İLHAN KUTLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Fârâbî epistemolojisinde bilginin degeri ve kesinligi konusu direk olarak `yargı' ve `tasdik' kavramı altında incelenir. Çünkü `dogru' ve `yanlıs' olarak nitelendirilecek cümle yargı cümlesidir. Filozofa göre `tasdik' zihindeki konu ile realitedeki olay arasında bir gerekçeden ötürü iliski kurma sonucunda meydana gelmektedir. Ona göre bu iliskinin kurulmasının gerekçesi kisi tarafından, zihindeki konunun gerçekteki duruma `mutâbık' oldugunun düsünülmesidir. Buna göre dogruluk bu uygunluktan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bir tasdikin dogru olmasının ölçütü bu tasdikin gerçeklige tam uymasıdır ki bu kabul klasik `mutabakat teorisi'ni yansıtmaktadır. O halde tasdik ile olgu; zihin ile gerçekligin ittihadının/özdesliginin nedeni mutabakattır. Bu noktadan hareketle Fârâbî'ye göre `yakîn' özetle gerçege uygun olan tasdikteki `inanç türü'dür. Bu bakımdan `dogru tasdik'teki inanç, zihindeki konu ile gerçekteki durumun bir olduguna yönelik inanç iken `A'nın A olduguna inanmak' olan bu `birinci inanç'tan `A'nın A dısında bir sey olamayacagı' inancı olarak `çelismezlik inancı' türetilir ki filozofun `kesin' dedigi inanç türü de budur.
Özet (Çeviri)
The subject of the value and certitude of knowledge in Fârâbî?s epistemology is studied directly under the concepts of ?proposition? and ?assent?. Because any sentence that can be judged as ?true? or ?false? is a ?proposition? sentence. According to the philosopher, ?assent? comes out as a result of a certain association established, based on some justification, between the subject in the mind and the real event. According to him, the reason for the establishment of this association is the person?s idea that the subject in the mind is ?correspondent? to the real event. So, the ?truth? emanates from this ?correspondence?. Therefore, the criterion for the ?truth? of an ?assent? is the complete correspondence of the assent to the reality; a premise that reflects the classical ?correspondence? theory. So, the reason for the unity/identity of the assent and the fact; and of the mind and the reality, is correspondence. Departing from this point, we might say that according to Fârâbî certitude is, in short, the ?sort of belief? that is present in the assent which is correspondent with reality. In this regard, while the belief present in ?true assent? is the belief that the subject in the mind is identical with the real situation; there can be deduced the from this ?first belief? which holds that that ?A is A? the ?non-contradiction belief? which holds that ?A can not be anything other than A?; and it is this second belief that the philosopher calls ?certain? belief.