Farabi felsefesinde bilgi ve bilgiyi edinme yolları
Knowledge and ways to get knowledge in Farabi's philosophy
  1. Tez No: 681417
  2. Yazar: YUNUS UYGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmamızdaki amaç Farabi'nin bilgi anlayışını açıklamak ve Farabi'ye göre bilgiyi hangi yollarla edindiğimizi ortaya koymaktır. Bu bakımdan çalışmamızın kapsamı Farabi'nin bilginin ne olduğuna dair görüşü, bilgiyi edinme yolları, bilgi ve mutluluk arasındaki ilişkiyle sınırlıdır. Çalışmamızdaki felsefi problemler Farabi'ye göre 'bilgi nedir?', 'insan aklı bilgiye ulaşırken nasıl bir yol izler?' ve 'bilgi ile mutluluk arasında nasıl bir ilişki söz konusudur?' şeklinde belirtilen sorulara cevap aramaktır. Farabi, bilginin duyu yetisi vasıtasıyla elde edildiğini belirtir. Bununla birlikte duyu yetisi vasıtasıyla elde edilen bilginin kesin bilgi olduğunu belirtmez. Kesin bilgi demek Farabi'ye göre burhanî, tümel, aklî bilgidir. Buna bağlı olarak kesin bilginin Faal Akıl'la bir ilişkisi söz konusu olur. Bu izlenceye bağlı kalarak Farabi'de kesin bilgiye ulaşmanın ancak Faal Akıl'la mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Bu çalışmada bilgi unsuru akıl unsuru ile ilişkili bir şekilde ele alınır. Çünkü Farabi'nin epistemolojisine göre insan aklı bilgiyi ya duyu yetisi ile elde edilen verilerin işlenmesi ya da Faal Akıl vasıtasıyla elde eder.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal Farabi's understanding of knowledge and in what sense we have acquired it according to Farabi. The views of how Farabi went around us are limited to the ways, knowledge and relations from the ways. According to Farabi, the philosophical problems in our study are to seek answers to questions such as“what is knowledge?”,“what kind of path does the human intellect follow when reaching knowledge?”and“what kind of relationship is there between knowledge and happiness?”. Farabi states that knowledge is acquired through sense. However, it does not state that the konıwledge obtained through sensory ability is precise information. Accordingly, there is a relationship between the exact knowledge and the Faal Intellect. By adhering to this program, we can say that it is possible to reach the certainty of Farabi only with Active Intellect. The information of this study is taken in a way that originates from the source. Because, according to Farabi's epistemology, the desire of man is older than either the tastes obtained by his senses or the Active Intellect.